EÚ: Izrael by mal zmierniť blokádu Gazy

zdroj: TASR

„Postoj EÚ je veľmi jasný. Chceme, aby mali ľudia príležitosť sa voľne pohybovať, či aby videli tovary nielen prichádzať do Gazy, ale aj odchádzať z nej,“ povedala na včerajšej (18. júla) tlačovej konferencii Catherine Ashton.

Izrael zmiernil pozemnú blokádu Gazy- kde vládne islamistické hnutie Hamas- po tom, čo si krajina vyslúžila medzinárodné zatratenie svojim zákrokom proti humanitárnym lodiam vezúcim pomoc do Gazy. Pri zásahu vtedy zahynulo deväť humanitárnych pracovníkov.

Ashtonová povedala, že celú záležitosť ešte preberie s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahu.

„V tomto momente na stole nie je žiaden návrh na otvorenie prístavov,“ povedala a dodala: „Najlepším riešením sa zdá byť otvorenie pozemných hraničných priechodov, čo podporujú aj Palestínčania, a na tom aj pracujeme.“

V Gaze Ashtonová navštívila priestory OSN a na pláne mala aj stretnutie s miestnymi obchodníkmi. S lídrami hnutia Hamas sa však nestretla, keďže ich Európska únia, rovnako ako Spojené štáty, vníma ako teroristickú organizáciu.

V tlačovom prehlásení po stretnutí s izraelským ministrom zahraničných vecí Avigdorom Liebermanom Ashtonová uvádza: „Nová politika Izraela by mala zlepšiť život obyčajných ľudí z Gazy popri tom ako bude riešiť legitímne bezpečnostné riziká svojej krajiny. Pozícia EÚ je jasná: blokáda je neprijateľná, neudržateľná a kontraproduktívna. Nie je v záujme žiadnej zo zainteresovaných strán.“

„Ak môžeme pomôcť a strany súhlasia, EÚ je pripravená podporiť hladký priebeh obchodovania s tovarmi na hraničných priechodoch, založený na Dohode o pohybe a prístupe. Plne súhlasím, že pri podnikaní krokov vpred je výsostne dôležitá bezpečnosť Izraela,“ povedala Ashtonová.

Počas svojho príhovoru v škole a letnom tábore v Gaze, ktorý vedie agentúra OSN pre palestínskych utečencov UNRWA šéfka EÚ pre zahraničie uviedla: „V politike je vidieť malé znamenia zmeny umožnením prísunu tovarov v Gaze, ale naďalej voláme po otvorení hraničných priechodov, aby tak mohli ľudia a tovary voľne pohybovať. Najmä je dôležité umožniť ľuďom v Gaze, aby viedli svoje podniky, aby rástla ich vlastná ekonomika v tom zmysle boli schopní ponúknuť svojim deťom budúcnosť.“

„Zlepšenie hospodárskej situácie nie je jednoducho len o povolení pomoci- je to tiež záležitosť revitalizovania miestnej ekonomiky rozvojom súkromného sektora a obchodných aktivít, vrátane exportov,“ povedala Ashtonová.

Za posledné štyri mesiace išlo už o druhú návštevu šéfky EÚ pre zahraničie v Gaze.