EU kritizuje zákaz kurdskej strany v Turecku

Európska únia ostro rozhodnutie tureckého ústavného súdu kritizovala. Naznačuje to ďalší problém v už aj tak slabnúcich nádejach Turecka na oživenie svojho prístupového procesu.

V najväčšom juhovýchodnom meste Turecka – Diyarbakir – vyšli do ulíc tisíce Kurdov, aby za dohľadu polície protestovali proti rozpusteniu jedinej kurdskej strany v tureckom parlamente. Protesty trvajú už štyri dni.

V inom meste Dogubeyazit nahnevaní demonštranti hádzali petrolejové bomby a kamene na policajtov, ktorí sa bránili slzným plynom a vodnými delami.

Podobné strety sa odohrali v dedinách na juhovýchode, ale aj v centre Istanbulu.

Kurdi tvoria približne 18 % tureckej 77 miliónovej populácie. Početné kurdské menšiny žijú aj Iraku, Iráne a Sýrii. Kurdský problém, v zmysle postavenia tureckej menšiny, je dlhodobo jednou z najväčších prekážok v prístupových rokovaniach Ankary.

Premiér Tayyip Erdogan sa vyslovil proti súdnemu zákazu politickej strany.

„Naša pozícia proti rozpusteniu strany DPT je veľmi jasná… Sme proti zákazu strany. Sme toho názoru, že jednotlivci by mali byť potrestaní, a nie celá strana“, povedal Erdogan v parlamentne.

Európska komisia v pondelok varovala, že verdikt súdu môže zbaviť podstatnú časť tureckých voličov zastúpenia v parlamente, čo je podstatou toho, aby Ankara plnila svoj demokratický mandát. Na druhej strane bola kritická aj k samotnej strane DTP, ktorá sa podľa nej nedištancovala od militantnej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Švédske predsedníctvo EÚ sa vyjadrilo, že rozpustenie politickej strany by malo byť len krajným riešením, ktoré sa musí používať veľmi obmedzene.

Vyzvalo Turecko, aby uviedlo svoju legislatívu o politických stranách do súladu s odporúčaniami Benátskej komisie Rady Európy a s relevantnými ustanoveniami Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Poslanci za stranu DTP sa vyhrážali, že opustia parlament, čo by v kurdských obvodoch znamenalo nové voľby. V meste Diyarbakir kurdských poslancov vítalo asi 5 000 pokojne protestujúcich ľudí po tom, čo prileteli z Ankary. Policajti ale neskôr nasadili vodné delá na skupinu mladých demonštrantov, ktorá hádzala kamene a ničila značenie v uliciach.

Kameňmi zahádzali aj miestnu kanceláriu vládnej strany AKP, niekoľko ľudí bolo pri tom zatknutých.

Niektorí z davu niesli portrét Abdullaha Öcalana, uväzneného lídra Kurdskej strany pracujúcich, ktorá už 25 rokov bojuje za vlastný štát na juhovýchode Turecka. Dlhé roky nemohli Kurdi v Turecku používať vlastný jazyk, a čelili viac-násobnej diskriminácii.

EurActiv s Reuters