EÚ má zoznam bezpečných krajín, Slovensko si z neho ešte môže vyberať

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Cati Cladera]

EÚ sa dohodla na zozname 15 „bezpečných krajín“, z ktorých bude možné od 1. júla cestovať do Európy. USA na zozname podľa očakávaní nie sú.

Na zoznam sa dostali Alžírsko, Austrália, Čierna Hora, Gruzínsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Srbsko, Thajsko, Tunisko a Uruguaj. Povolenie cestovať dostali tiež občania tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.

Únia od týchto krajín recipročne očakáva, že taktiež zrušia svoje zákazy pre európskych cestujúcich.

Čína sa na zoznam dostane za predpokladu, že zruší všetky obmedzenia týkajúce sa európskych občanov vstupujúcich do krajiny.

Na zozname z veľkých krajín okrem USA (a zatiaľ Číny) chýba aj Brazília, India, Rusko či Turecko. Situácia s koronavírusom je tam nateraz horšia ako v Európe. Podľa odhadov EÚ vycestuje každý rok do Európy vyše 15 miliónov Američanov, zatiaľ čo okolo desať miliónov Európanov ročne cestuje do USA.

Rozhodnutie o podobe zoznamu sa medzi členskými krajinami EÚ rodilo ťažko. Zoznam „bezpečných krajín“ sa musel schváliť  kvalifikovanou väčšinou 27 členských krajín EÚ, čo znamená získať súhlas 15 krajín, ktoré predstavujú 65 percent obyvateľstva Únie.

Nakoniec rozhodnú členské štáty

Zoznam má pre členské štáty povahu odporúčania. Štáty majú samé právomoc rozhodnúť o tom, pre koho svoje hranice otvoria. Je vysoko pravdepodobné, že sa nebudú otvárať krajinám mimo dohodnutého zoznamu. Niektoré sa ale môžu rozhodnúť zoznam zúžiť.

Takéto rozhodnutie už ohlásila napríklad Česká republika, ktorá si zo zoznamu „vybrala“ osem krajín.

Česko sa pri výbere podľa tamojšieho ministerstva zahraničia riadilo tým, či vybrané krajiny púšťajú na svoje územie Čechov, či je lokalita významná z hľadiska vzájomného cestovného ruchu a možností českej diplomacie pri poskytovaní konzulárnych služieb. Slovensko by sa malo rozhodnúť, ako bude postupovať, v dohľadnom čase. Podľa informácií euractiv.sk sa Slovensko snažilo zaradiť na zoznam aj Ukrajinu a ďalšie krajiny západného Balkánu.

Ako veľmi EÚ otvoriť? Štáty diskutujú o zozname krajín

EÚ má problémy dohodnúť sa na zozname bezpečných krajín, z ktorých po viac ako troch mesiacoch povolí cestovanie do Únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok hovorí, že „rozhodnutie, voči ktorým tretím krajinám z tohto zoznamu sa SR otvorí, bude teda prijaté u nás doma, na základe odporúčania Ústredného krízového štábu a vyhodnotenia našich epidemiológov, a následne MZVEZ SR upraví príslušné cestovné odporúčanie.“

Komuniké ohľadom zoznamu 15 krajín hovorí, že sa brala do úvahy epidemiologická situácia a opatrenia, ktoré krajiny prijali na zastavenie šírenia pandémie, vrátane spoľahlivosti ich údajov, ako aj ekonomické a sociálne faktory.

Epidemiologické kritérium vyhodnocuje počet nových prípadov ochorenia na COVID-19 za posledných 14 dní a na 100 tisíc obyvateľov, ktoré by malo byť rovnaké alebo nižšie ako európsky priemer. Zoznam bezpečných krajín sa bude každé dva týždne aktualizovať.

Podľa pôvodného plánu sa mala Európa otvoriť navonok až potom, čo sa zrušia kontroly a obmedzenia na vnútorných hraniciach EÚ. To sa zatiaľ celkom v EÚ nepodarilo dosiahnuť.

Čiastočné otvorenie EÚ cestovateľom prichádza v čase, kedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že pandémia neskončila. Celkovo sa zatiaľ vo svete nakazilo 10,3 milióna ľudí. „Hoci viaceré krajiny dosiahli pokrok, globálne pandémia v skutočnosti zrýchľuje,“,povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok, 28. júna.