EÚ a Mali podpísali dohodu o vracaní migrantov

migrácia Afrika Mali

ilustračné, zdroj: pixabay

Dohoda, ktorú v sobotu s vládou Mali podpísala EÚ, sa primárne týka repatriácie migrantov, ktorí prišli na územie EÚ a nebol im udelený azyl.

„Je to po prvýkrát, čo EÚ s africkou krajinou zadefinovala presný mechanizmus pokiaľ ide o vracanie neúspešných žiadateľov o azyl,“ uvádza sa v stanovisku holandského ministerstva zahraničia, ktoré v mene EÚ dohodu podpísalo.

Dohoda sa snaží bojovať s „príčinami neregulárnej migrácie“ a „umožniť návrat migrantov z Európy do Mali“.

Dohoda nadväzuje na obsah summitu vo Vallete z novembra 2015, kedy sa lídri EÚ dohodli s krajinami Afriky o zriadení fondu s objemom 1,8 miliardy eur na riešenie „príčin migrácie“.

Výmenou za to majú africké krajiny posilniť kontroly a akceptovať repatriáciu tých, ktorí prídu do Európy bez nároku v nej zostať.

Dohoda medzi EÚ a Mali obsahuje aj základ pre projekty, ktoré majú pomáhať mladým ľuďom nájsť si prácu. Dôležitou formou podpory zo strany EÚ je posilnenie bezpečnosťných zložiek v krajine.

Od Mali aj susedných krajín sa očakáva, že zaberú v boji proti prevádzačom a zvýšia bezpečnosť svojich hraníc.

Celkovo pôjde o 9 projektov s rozpočtom 145,1 milióna eur.

Úradníci z Mali budú zase v EÚ pomáhať orgánom zistiť totožnosť migrantov, čo má urýchliť ich návrat.

Počet migrantov z afrických krajín vrátane Mali, Nigérie a Gambie výrazne v uplynulých rokoch narástol. Podľa holandského ministra zahraničia Berta Koendersa je dohoda s Mali „potrebná”.

Päť prioritných krajín

Plány na podobné dohody s celkovo päticou afrických štátov sú dnes aj témou schôdzky ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

„Je to dobrý spôsob, ako riešiť migráciu pri koreňoch, tam, kde vzniká,“ povedal v súvislosti s dohodami s africkými krajinami slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Únia sa v rámci nového rámca pre partnerstvo (Partnership Framework) s africkými krajinami zameriava na vzťahy s piatimi štátmi. Okrem Mali sú to Senegal, Niger, Nigéria a Etiópia.

Ministri dnes vyhodnotia ako sa tento nový prístup darí napĺňať. Podľa Lajčáka niektoré členské štáty navrhujú uzavretie ďalších podobných dohôd.

Členské štáty sa budú venovať aj zhoršujúcej sa politickej a bezpečnostnej situácii v Konžskej demokratickej republike. Tamojší prezident Joseph Kabila má zámer zostať pri moci aj po dvoch funkčných obdobiach, hoci je to v rozpore s konžskou ústavou.