EÚ napokon pomôže Talianom s utečencami

Cecilia Malmströmová a Angelino Alfano (zdroj: Európska komisia)

„Európska únia urobí všetko pre to, aby celá EÚ, všetky členské štáty, zohrávali čoraz významnejšiu úlohu pri pomoci Taliansku zvládať problematiku migrácie v Stredozemnom mori,“ vyhlásila včera komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Po rokovaní s talianskym ministrom vnútra Angelinom Alfanom v Bruseli vyzvala členské krajiny, aby prispeli lietadlami, loďami a ich posádkami k operácii Frontex Plus, ktorú by chcela spustiť v novembri.

Európska komisia pritom v minulosti viackrát upozornila, že na podobný krok nemá agentúra Frontex, ktorá riadi spoluprácu na vonkajších hraniciach únie, dostatočný rozpočet a aj ten navyše klesá. Tak isto nemecký minister vnútra Thomas de Maizière na začiatku júla označil myšlienku presunu zodpovednosti na úniu za nerealistickú.

Humanitárna operácia Mare Nostrum (Naše more) stojí mesačne Taliansko 9,5 milióna eur. Nie je teda v silách agentúry, ktorá ročne hospodári s objemom 89 miliónov eur.

Od januára sa podarilo zachrániť pred utopením takmer 110.000 ľudí, ale najmenej 1889 ďalších ich počas nebezpečnej plavby zahynulo, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Komisia južanským štátom ponúka „komplementárnu“ službu, ktorej rozsah a pole pôsobnosti budú oveľa menej ambiciózne, uviedla komisárka.

Naznačila, že operácia EÚ do veľkej miery závisí na ochote spolupracovať zo strany ostatných krajín. Rolu únie v Stredomorí dlhodobo kritizuje aj Grécko, Španielsko a Malta.

Maltský premiér Joseph Muscat povedal pred mesiacom v CNN, že jediné riešenia, ktoré sa objavujú, sú od individuálnych členských štátov. „Európa neprijala žiadne rozhodné opatrenia, ktorými by nám v prvej línii pomohla,“ vyhlásil. [EurActiv.sk, 22. 7. 2014]

Angelino Alfano vníma včerajšie rozhodnutie EK ako príležitosť na ukončenie vlastnej námornej akcie, len čo sa operácia Frontex rozbehne a začne fungovať.

Kritici hovoria, že Taliansko neúmyselne povzbudilo viac utečencov, aby riskovali cestu cez more, keďže talianske lode hliadkujú v tesnej blízkosti líbyjských hraníc. Skromnejšia letecká a námorná záchranná operácia by podľa nich časť z utečencov od cesty odradila, napísala agentúra Associated Press.

EurActiv.sk/TASR