EÚ nechce financovať Hamas

Gaza

Krátka správa

Tento krok mal byť reakciou na správy o tom, že radikálne palestínske hnutie Hamas využíva príjmy z dodávok elektriny v pásme Gazy na financovanie svojich milícií.

Gazu zásobuje palivom na výrobu elektrickej energie izraelská spoločnosť Don Alon. Tá zastavila dodávky paliva ešte v piatok 17. augusta. Izrael uviedol, že zastavil dodávky z bezpečnostných dôvodov, kvôli situácii na hraničnom priechode Nahla/Oz.

V Gaze zostalo bez elektrického prúdu asi 600 000 ľudí, čo je asi polovica tamojšej populácie. Zvyšok je zásobovaný dodávateľmi z Egypta či domácimi generátormi, ktoré sa okamžite stali vzácnou komoditou.

Dôvodom pre zastavenie dodávok paliva bolo stopnutie financií zo zdrojov EÚ pre palestínskeho výrobcu energie v Gaze. Únia sprvu zastavenie financií potvrdila, neuviedla však jeho dôvody.

Nad Gazou prevzalo násilím kontrolu hnutie Hamas po krvavých bojoch z konkurenčným hnutím Fatah v júni tohto roku. Hamas figuruje na zoznamoch teroristických organizácií EÚ aj USA. Minulý mesiac Hamas zadržal riaditeľa elektrárne na základe obvinenia z korupcie, poprel že by vyberal poplatky za elektrinu a obvinil prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, že situáciu zinscenoval spolu so Západom na diskreditáciu Hamasu.

EÚ stojí za svojím rozhodnutím zastavenia platieb. Únia je najväčším donorom Palestínskej samosprávy (v tomto roku už bolo alokovaných 400 miliónov eur), pri svojej pomoci sa však snaží obísť Hamas. Obavy z toho, že by sa prijímy z dodávok elektrickej energie v Gaze dostali do rúk islamským radikálom prinútilo Úniu zastaviť fiancovanie jej výroby.

Hovorkyňa Komisie uviedla, že Únia je pripravená obnoviť dodávky v horizonte niekoľkých hodín, pokiaľ bude mať záruky, že fondy budú využité len v prospech obyvateľov pásma Gazy. Podľa EUobserver, Úniu stojí zásobovanie Gazy palivom 6,5 milióna eur mesačne.