EÚ odmieta izraelský systém identifikácie pilotov

Takzvaný „Code Positive“  je inteligentný systém navrhnutý tak, aby potvrdil, že lietadlo, ktoré prilieta do Izraela nie je v rukách nepriateľa.

Piloti na pravidelných linkách by sa mali za použitia tohto systému identifikovať.  Vyvinula ho firma Elbit Systems. Každému z pilotov bude vydaná špeciálna „smart“ karta vysielajúca signál, prostredníctvom ktorého kontrolná veža vybavená špeciálnym systémom preverí identitu pilota. 

Podľa Gideona Sitermana, generálneho riaditeľa na izraelskom ministerstve dopravy „Code Positive“ eliminuje potrebu vysielať stíhačky, aby overili podozrivé lietadlá alebo ich odkláňali na letiská susedných krajín.

Podľa denníka Haarec má Európska komisia k identifikačnému systému, ktorý chce Izrael uviesť na všetky pravidelné linky do svojej krajiny, výhrady. Dokonca vraj hrozí, že zastaví všetky lety  smerujúce na jediné medzinárodné letisko Ben Gurion v Tel Avive.

Podľa informácií denníka mal riaditeľ zodpovedný za leteckú dopravu v Európskej komisii Daniel Calleja napísať šéfovi úradu izraelského civilného letectva Giora Romovi, že ak budú musieť európske aerolinky používať predmetný systém, môže to ohroziť leteckú dopravu medzi EÚ a Izraelom.

V liste upozorňuje zástupca EK na to, že bude veľmi ťažké žiadať od všetkých približne 15 tisíc pilotov, aby systém používali. Okrem tohto sa piloti obávajú zlyhania systému.

To sa stalo v skúšobnej prevádzke, keď karta, ktorú vydali pilotovi Delta Airlines nefungovala ako mala, čo malo za následok, že jeho lietadlo eskortovali izraelské stíhačky. Podobný scenár sa opakoval, keď systém nesprávne použil pilot Ethiopian Airlines.

Izrael je známy najprepracovanejším systémom bezpečnosti v letectve a  predchádzania teroristickým útokom na lietadlách, ktoré prilietajú a odlietajú z krajiny. Využíva na to mnoho unikátnych a neraz aj kontroverzných techník, napríklad etnické profilovanie pasažierov. 

Elektornický identifikačný systému pilotov na linkách do Izraela už používajú spoločnosti Continetal Airlines, Air Canada, Delta Airliens U.S Air a Ethiopian Airlines.