EÚ odsúdila konanie Ruska v Sýrii

Boris Johnson a Miroslav Lajčák

Ministri zahraničných vecí 28 členských krajín EÚ žiadajú okamžité ukončenie v povstalcami kontrolovanom Aleppe. Od rozpadu prímeria, dohodnutého Ruskom a Spojenými štátmi, si Ruskom podporovaná kampaň vyžiadala stovky civilných obetí, vrátane detí.

Vo vyhlásení označila EÚ intenzitu a rozsah bombardovania mesta režimom a jeho podporovateľmi za neprimeranú. Moskvu odsúdila za „zámerné cielenie na nemocnice, lekársky personál, školy a základnú infraštruktúru“, pričom používanie barelových bômb a chemických zbraní proti civilom „sa môže rovnať vojnovým zločinom“.

Podľa EÚ by sa násilnosťami v Sýrii mal zaoberať Medzinárodný trestný tribunál. Vyzvala na okamžité ukončenie konfliktu, ktorý trvá už takmer šesť rokov. Európska únia nemá v regióne žiadne vojenské kapacity.

Vyhlásenie bolo doteraz najtvrdšou kritikou úlohy Ruska v konflikte a predchádzali mu dni vyjednávaní s krajinami, ktoré presadzujú zmierlivejší prístup. Bol to už druhý pokus EÚ izolovať Rusko diplomaticky po tom, ako vetovalo snahy OSN o prímerie, za ktorými stálo najmä Francúzsko a Španielsko.

Zásoby potravín v Aleppe dochádzajú a jeho približne 275 000 zvyšných obyvateľov je v krajnej núdzi. Špeciálny veľvyslanec OSN Staffan de Misura, ktorý sa na rokovaní ministrov zúčastnil, povedal: „Ak medzi dneškom a decembrom nenájdeme riešenie pre Aleppo, Aleppo viac nebude existovať“.

Podľa diplomatov, rozsah ničenia spôsobeného inváziou vládnych síl, podporovaných Iránom a Moskvou, zarazil aj proruské vlády v Aténach, Budapešti a Nikózii.

Ostrejší postup voči Moskve presadzuje najmä Francúzsko a Británia. No viaceré ďalšie krajiny sa chcú vyhnúť eskalácii konfliktu s Ruskom: napríklad Rakúsko, či časť nemeckej vlády. Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung, sociálni demokrati nepodporujú snahy kancelárky Merkelovej o sprísnenie sankcií.

„Prioritou je zastavenie bombardovania a obliehania Aleppa, prísun humanitárnej pomoci a, samozrejme, obnovenie politického procesu, lebo sýrsky problém nemá iné, ako politické riešenie,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Na ruských sankciách sa nedohodli

Európska únia sprísni existujúce sankcie voči sýrskemu režimu. Rozšíri zoznam osôb, ktorým neumožňuje vstup na svoje územie, a zmrazí účty v bankách. Na zozname je už 208 ľudí a 69 spoločností.

Británia spomenula možnosť sankcií voči Rusom, ktorí sú priamo zapojení do konfliktu v Sýrii. Španielsko je ochotné podporiť ruské sankcie, ak pomôžu „priviesť pozície Ruska bližšie k našim“, vyhlásil minister zahraničných vecí Jose Manuel Garcia-Margallo.

O sankciách voči Moskve budú lídri EÚ rokovať na štvrtkovom summite. No Grécko, Cyprus a Maďarsko sú proti, v pondelok sa rovnako vyslovilo Rakúsko.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Wlter Steinmeier odmietol trestanie Ruska, hoci podľa nemeckých médií to kancelárka Merkel podporuje.

Aj po konci tohto týždňa tak v platnosti pravdepodobne ostanú len sankcie, ktoré boli na Rusko uvalené po anexii Krymu.

Slovensko nepôjde proti jednotnému postoju

Slovensko nepôjde v otázke sankcií voči Rusku proti jednotnému postoju EÚ, odpovedal predseda vlády Robert Fico  na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti na otázku Petra Osuského zo SaS. Osuský sa na prípadné posilnené sankcie pýtal práve v súvislosti so Sýriou a údajné bombardovanie civilistov Rusmi.

Premiér ale zároveň zopakoval, že sankcie považuje za nezmyselné.

“Slovensko je členský štát EÚ a nepôjde proti jednotnému postoju únie. Očakávam, že bude vášnivá diskusia o sankciách. Viaceré krajiny si uvedomujú, že sankcie k ničomu nevedú. V tomto okamihu je pre mňa jednota únie na prvom mieste a od toho sa budú odvíjať naše postoje,” vyhlásil Fico, podľa ktorého sankcie nepriniesli nič do riešenia vzťahov, pokiaľ ide o Ukrajinu.

O svojom postoji k sankciám podľa vlastných slov hovorí zahraničným kolegom otvorene a aj sa ich pokúša presviedčať. Nemieni však úniu rozbíjať. “Na konci dňa by bolo zlé, keby sme rozbíjali jednotu EÚ,” doplnil Fico.

ČÍTAJTE AJ .PDF ŠPECIÁL VÝCHODNÁ POLITIKA >>>