EÚ opäť klimatickým lídrom

Rada ministrov v piatok (6. marec) zaslala Organizácii spojených národov príspevok EÚ k svetovému úsiliu znížiť emisie skleníkových plynov. Únia sa tak oficiálne zaväzuje prispieť k redukcii skleníkových plynov o 40 percent v porovnaní s úrovňami emisií v roku 1990.

Pozícia EÚ bola známa už od októbra 2014, kedy európski lídri prijali novú klimaticko-energetickú politiku do roku 2030. Únia je však prvých blokom, ktorý zaslal svoje ciele pred rokovaniami v Paríži, ktoré by mali viesť k prijatiu novej ambicióznej klimatickej dohode.

Francúzska ministerka pre energetiku Ségoliene Royal vyhlásila, že únia musí ísť príkladom. „Dnes sme uskutočnili veľmi dôležitý krok,“ povedala novinárom po zasadnutí ministrov v Bruseli. Royal ďalej naznačila, že konkrétne národné príspevky členských štátov EÚ by mali byť zrejmé najneskôr do 20. Marca.

Emisie skleníkových plynov musí EÚ dosiahnuť na domácom trhu. V minulosti si štáty mohli zaobstarať emisie aj prostredníctvom príspevku do projektov na redukciu emisií v iných krajinách.  Jednou z menovaných možností, ako EÚ dosiahne 40%, je rozpočítanie „úsilia“ na základe HDP členských štátov na obyvateľa.

Viacerí diplomati pre agentúru Reuters však naznačili, že na rozdiel od francúzskej ministerky neveria, že členské štáty sa dohodnú na konkrétom postupe ešte pred začatím rokovaní v Paríži.

Ministri EÚ na zasadnutí Rady zároveň vyzvali ostatných veľkých znečisťovateľov, aby čo najskôr zverejnili svoje príspevky. Krajiny OSN môžu príspevky zasielať do konca apríla 2015.

Čína bojuje za lepšie ovzdušie

Každoročný prejav čínskeho premiéra Li Keqianga už vyvolal vlnu optimizmu.

Li na zasadnutí legislatívneho orgánu v pekinskej Veľkej ľudovej hale označil znečistenie ovzdušia, ktoré sužuje Čínu, ako „pliagu,“ ktorá zhoršuje kvalitu života a naznačil, že plnenie environmentálnych zákonov bude prísnejšie sledované.

„Budeme bojovať proti znečisteniu s celou našou silou,“ naznačil premiér pred asi 3000 zákonodarcami. V dlhom zozname opatrení, ktoré plánuje zaviesť bola aj ochrana čínskych lesov a podpora elektrifikácie automobilového sektora.   

Čína čelí veľkým problémom so znečistením po rokoch „divokej“ industrializácie. Minuloročná vládna správa naznačuje, že až pätina čínskej pôdy je nenávratne kontaminovaná. Smog vo veľkých mestách dosahuje zdraviu škodlivé úrovne.

EurActiv.sk/Reuters