EÚ prisľúbila miliardu na Miléniové rozvojové ciele

zdroj: flickr, autor: shanastine

„Dnes prichádzam, aby som potvrdil oddanosť Európy tejto výzve. Rád by som oznámil, že EÚ je pripravená ponúknuť jednu miliardu eur na dosiahnutie pokroku v oblastiach, kde sme najďalej od cieľa,“ cituje agentúra AFP Barrosove slová.

Iniciatíva Miléniové rozvojové ciele sa začala v roku 2000. Jej snahou je do roku 2015 znížiť hladomor, poskytnúť všetkým deťom základné vzdelanie, podporovať rodovú rovnosť, znížiť úmrtnosť novorodeniat a matiek, či znížiť šírenie AIDS. Predpokladá sa, že základné ciele, ktorými sú práve obmedzenie počtu hladujúcich ľudí na polovicu a redukcia chudoby sa podarí. Dôvodom je nárast životnej úrovne obyvateľstva v krajinách so stredným príjmom vo Východnej Ázii, najmä v Číne. Vysoký ekonomický rast sa tam totiž pričinil o to, že veľká časť obyvateľstva sa dostala z najhlbšej chudoby, uvádza denník Huffington Post.

Tento rok tak uplynulo presne desať rokov od začiatku iniciatívy. Na jej naplnenie majú krajiny ešte päť rokov. Krajiny však kvôli súčasnej hospodárskej kríze obmedzujú svoje rozpočty vyčlenené na rozvojovú pomoc. Francúzsko a Španielsko preto prišli s nápadom, aby sa zaviedla daň z transakcií a z takto získaných prostriedkov by sa vyčleňovali financie aj na pomoc chudobným krajinám. Generálny tajomník OSN Ban Ki-mun štáty priamo vyzval, aby „nevyrovnávali svoje rozpočty na chrbtoch chudobných,“ uvádza BBC. Predseda súčasného, 65. Valného zhromaždenia OSN Joseph Deiss zároveň vyzval krajiny, donorov, občiansku spoločnosť a súkromný sektor, aby viac spolupracovali.

Medzi rečníkmi na stretnutí venovanom Miléniovým rozvojovým cieľom sú aj iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád, jeho zimbabwiansky kolega Robert Mugabe, či afganský prezident Hamid Karzaj.