EÚ pritvrdzuje voči Iránu

irán

Krátka správa:

Po tom, čo Irán nerešpektoval výzvu Bezpečnostnej rady OSN na zastavenie kontroverzného jadrového programu, ministri EÚ nielenže vyzvali členské štáty k úplnému a bezodkladnému uplatňovaniu sankcií prijatých v decembri minulého roku, ale prijali aj dodatočné opatrenia, ktoré zahŕňajú napríklad zákaz cestovania pre iránskych štátnych činiteľov a študentov.

Ministri na svojom stretnutí v Bruseli v pondelok 22. januára uviedli, že „hlboko ľutujú, že Irán zlyhal v realizácii opatrení požadovaných Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (IAEA), ako aj Bezpečnostnou radou OSN.

V snahe podporiť rezolúciu OSN preto vyhlásia zákaz vstupu na územie EÚ ľuďom, ktorí sa nachádzajú na čiernej listine OSN a podniknú kroky, ktoré by mali zabrániť iránskym občanom  študovať v krajinách EÚ odbory zamerané na oblasť jadrovej energie.

Britská ministerka zahraničných vecí Margaret Beckettová uviedla, že koordinované uplatnenie sankcií je dôležité „pre udržanie nátlaku na Irán, aby prijal ponuku medzinárodného spoločenstva a vrátil sa k rokovaciemu stolu”. Predstavitelia EÚ predpokladajú zavedenie opatrení začiatkom februára. Ministri zahraničia zdôraznili, že naďalej platí ponuka ekonomických výhod pre Irán, pokiaľ sa vzdá obohacovania jadrového materiálu.

Medzinárodné spoločenstvo uvalilo na Irán sankcie jednohlasne schválenou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 23. decembra 2006. Sankcie obsahujú zákaz predaja materiálov a technológií, ktoré by mohol Irán využiť v jadrovom a raketovom programe, a zmrazenie majetku desiatich iránskych spoločností a jednotlivcov.

“Aj keby prijali desať ďalších rezolúcií, nebude to mať žiaden účinok.”
Mahmúd Ahmadínedžád, prezident Iránu

Irán však rezolúciu odmietol a národný parlament prijal zákon o znížení spolupráce medzi vládou a jadrovým „dozorcom“ OSN, agentúrou IAEA. Irán v pondelok zamietol povolenie vstupu na územie krajiny 38 inšpektorom agentúry.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád varoval, že sankcie jeho krajinu neodradia od plnenia svojho jadrového programu, ktorý podľa USA a EÚ môže slúžiť na vojenské ciele. Teherán obvinenia odmieta a upozorňuje na svoje právo využívať jadrovú energiu. “Aj keby prijali desať ďalších rezolúcií, nebude to mať žiaden účinok”, povedal prezident iránskemu parlamentu.

Ahmadínedžád dodal: “Hovoria, že bude vojna. Aká vojna? Je to celé propaganda… Iránsky národ, vláda, parlament a najvyšší líder stoja pevne a sme pripravení na všetky okolnosti.”