EÚ reaguje na prírodné a ľudské pohromy vo svete

foto: záplavy v Pakistane, zdroj: TASR/AP

Európska únia posiela pomoc pre Filipíny, ktoré postihli rozsiahle povodne. Prostredníctvom svojich partnerských organizácií prerozdelí 700 000 eur.

„Posledné dva týždne sú Filipíny zmietané prudkými monzúmovými dažďami a dvoma tajfúnmi. Práve teraz je našim prvoradým cieľom doručiť pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú. Taktiež dúfame, že naše posledné investície do projektov na zlepšenie pripravenosti na prírodné katastrofy, prispejú k nižším počtom obetí,“ vyhlásila eurokomisárka pre humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová.

Záplavy sa dotkli viac ako 3,5 mil. ľudí. Cez jeden milión ich muselo opustiť svoj domov. Humanitárna pomoc z Únie by mala pomôcť asi 127 000 ľuďom.  

EÚ zároveň v posledných šiestich rokoch preinvestovala na Filipínach 5,6 mil. eur na projekty, ktoré mali zlepšiť pripravenosť čeliť podobným prírodným nešťastiam.

Zemetrasenia v Iráne

Hovorca eurokomisárky David Sharrock potvrdil, že EÚ je pripravená pomôcť Iránu, ktoré cez víkend zažilo dve silné zemetrasenia.  

Pri zemetraseniach s magnitúdou 6,4 a 6,3 zahynulo najmenej 306 ľudí, ďalších vyše 3000 osôb utrpelo zranenia a desaťtisíce ľudí ostali bez domova.

Iránska vláda a iránsky Červený polmesiac spočiatku odmietli ponuky na pomoc zo zahraničia, dnes však Teherán zmenil svoj postoj a oznámil, že ju uvíta.

„Európska komisia preto skúma, ako môže poskytnúť podporu, predovšetkým Iránskej spoločnosti Červeného polmesiaca, ktorá pracuje v oblasti pohromy," dodal Sharrock.

Predstavitelia EÚ však zdôraznili, že Únia nezmierni sankcie voči Teheránu, ktoré začala uplatňovať kvôli jadrovému programu.

Etnické násilie v Mjanmarsku

Keď v júni vypukli v Mjanmarsku etnické násilnosti medzi Budhistami a moslimskými Rohingyovmi, ktorí sú v menšine, začali desaťtisíce Rohingyov utekať do susedného Bangladéšu.  

Úrady v Bangladéši ich však vracajú späť. Teraz navyše vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo humanitárne aktivity na pomoc Rohingyom.

Únia prerozdelila V Mjanmarsku a Bangladéší v rámci humanitárnej pomoci tento rok už 10 mil. eur. Eurokomisárka Georgievová vyzýva obe vlády, aby sa chovali zodpovedne a zabezpečili prísun humanitárnej pomoci.

Rohingyovia sú podľa OSN jednou z najprenasledovanejších menšín. V oboch krajinách je ich asi 300 000.

(EurActiv/TASR)