EÚ schválila clo na dovoz bioetanolu z USA

V pondelok (18.2.) Rada EÚ rozhodla o zavedení definitívneho anti-dumpingového cla vo výške 9,5 % na dovoz bioetanolu pochádzajúceho zo Spojených štátov amerických. Rozhodnutie by malo nadobudnúť účinnosť do konca tohto týždňa.

Európska komisia spustila vyšetrovanie nelegálnych dotácií dovozu tohto biopaliva ešte v novembri 2011 na podnet asociácie európskych producentov ePURE.

Európska komisia počas vyšetrovania zistila, že americkí producenti využívajú domáce dotácie na predaj paliva v Európe za nezákonne nízke ceny a v januári 2013 navrhla zaviesť clo pre všetkých dovozcov bioetanolu z USA.

Komisia vo svojom návrhu argumentovala, že clo sa má vyberať od dovozcov, keďže výrobcovia nemusia vždy vedieť, či sa ich bioetanol vyvezie do Európy. Navyše, tým, že väčšina bioetanolu sa využíva ako komponent v miešaných pohonných látkach, zavádza sa tiež fixný poplatok €62,30 za každú tonu bioetanolu prítomného v palivách.

Do Európy sa ročne dovezie viac ako miliarda litrov bioetanolu z USA v celkovej hodnote viac ako 700 miliónov eur.

„Je to nehorázne“

Americká Asociácia pre obnoviteľné palivá (RFA) a Growth Energy v spoločnom stanovisku uviedli, že clo je „nehorázne a založené na absolútne žiadnych faktoch alebo dôkazoch“. Vyšetrovanie podľa nich nepreukázalo obvinenia z dumpingu a zavedenie cla na vývoz z celej krajiny je podľa nich „bezprecedentný a nepodložený. Ide o nehorázny protekcionizmus v tom najhoršom zmysle.“

„Napadneme túto politiku každým možným spôsobom,“ dodali.

Zavedenie plošného cla na dovoz produktu z celej krajiny je v EÚ pomerne neobvyklé. Väčšinou sa  špecifikuje pre rôzne firmy v závislosti od veľkosti predpokladaného rizika narušenia súťaže na európskom trhu.

Sucho a nedostatok kukurice

Dlhotrvajúce sucho v mnohých oblastiach USA a nedostatok kukurice navyše za posledný rok negatívne postihol výrobu bioetanolu. Na produkciu bioetanolu sa v USA využíva asi 40 % úrody kukurice.

Združenie RFA uviedlo, že 20 z 211 závodov na produkciu bioetanolu muselo za posledný rok zastaviť produkciu, z toho piati v priebehu januára. Aj keď sa počíta s tým, že väčšina z nich výrobu opäť spustí, tento krok sa očakáva najskôr na jeseň, keď bude ukončená tohtoročná žatva kukurice.

Odborníci sa tiež obávajú vysokých cien kukurice a vývoja situácie v prípade, že sucho v USA bude pretrvávať aj v ďalšej sezóne.

(EurActiv/TASR)