EÚ ustupuje pred hnevom kosovských Srbov

Vyslanec Únie pre Kosovo Pieter Feith tvrdí, že odsun európskej administratívy, pre ktorý sa EÚ rozhodla po protestoch miestnych Srbov, je len dočasný. Nie je známe, koľko ľudí a kedy sa muselo z oblasti stiahnuť. Úrad v meste Mitrovica chce EÚ napriek nepokojom udržať.

V citlivých oblastiach by mohla i naďalej pôsobiť správa Spojených národov, naznačil Feith pre denník Financial Times. Je však pravdepodobné, že EÚ sa bude v budúcnosti snažiť prebrať administratívu aj nad srbským obyvateľstvom Kosova. Feith dúfa, že „okolnosti čoskoro umožnia EÚ obnoviť činnosť misie“.    

Možnosť, že srbská entita na severe Kosova bude de facto oddelená a nebude mať žiadne spojenie s centrálnou vládou európsky vyslanec nepripúšťa. Srbi pripomínajú, že misia EÚ nemá mandát Bezpečnostnej rady OSN a ako taká je podľa nich nelegitímna. Členské štáty EÚ odsúhlasili jej vyslanie ešte pred vyhlásením nezávislosti Kosova, čo umožnilo krajinám, ktoré nesúhlasia s oddelením Kosova od Srbska argumentovať tým, že ide o misiu, ktorá má prispieť k stabilite na Balkáne a nie, ktorej priamou úlohou je pripraviť kosovskú správu na samostanú existenciu.

Od vyhlásenia nezávislosti Kosova uplynul týždeň poznačený výbuchmi násila v Belehrade a pozdĺž severnej hranice Kosova. Terčom útokov srbských radikálov boli i západné ambasády. Z podnecovania nepokojov niektorí obviňujú srbského ministra pre Kosovo Slobodana Samardžiča. Ten označil vypálenie dvoch hraničných priechodov na srbsko-kosovskej hranici za legitímne činy a zo zodpovednosti za útoky na veľvyslanectvá obvinil Spojené štáty. 

Srbský minister pre Kosovo, ktorého portfólio sa stalo vyhlásením nezávislosti Kosova bezpredmetné, plánuje navštíviť Srbov v Kosove a presviedčať ich o tom, že Srbsko naďalej považuje Kosovo za svoje územie. Podľa BBC Samardžičovi nepovolia vstup do Kosova, kým sa za svoje vyhlásenia verejne neospravedlní

Medzičasom sa počet krajín Európskej únie, ktoré naďalej zastávajú k nezávislosti Kosova odmietavý postoj, zredukoval na štyri. Okrem Slovenska je to Španielsko, Rumunsko a Cyprus. Ostatné krajiny už Kosovo uznali, alebo avizovali, že tak urobia v dohľadnom čase. Slovenský premiér Róbert Fico vyhlásil, že Slovensko možno k uznaniu Kosova nikdy nepristúpi.