EÚ rozdeľuje názor na zrušenie embarga voči Číne

foto: čínski vojaci na námestí Tian an-men počas ceremónie

Brusel tento krok prekvapil a podľa Financial Times ide o najnovší prípad toho, že ani po Lisabonskej zmluve nemá Európska únia jednotný hlas v oblasti zahraničnej politiky.

Niektoré štáty ako Španielsko či Francúzsko by zrušenie zákazu predaja zbraní do Číny privítali, zatiaľ čo Veľká Británia vystupuje ostro proti. Na zrušenie embarga sa pritom vyžaduje súhlas všetkých členských štátov. Podľa britského týždenníka Economist je preto tento ťah nepravdepodobný.

Európska únia uvalila na Čínu embargo po tom, čo tamojšia vláda v roku 1989 krvavo potlačila povstanie študentov na námestí Tian an-men v Pekingu. Odvtedy sa o jeho zrušení rokovalo, no vďaka nejednotnému postoju ostáva naďalej sporným bodom vo vzťahu EÚ – Čína.

Diskusia o zrušení embarga pritom prichádza v čase keď Spojené štáty oznámili, že Taiwanu dodajú vojenské vybavenie v celkovej hodnote 6,4 miliardy dolárov. Toto rozhodnutie vyvolalo veľkú nevôľu Číny, ktorá ostrov vníma ako súčasť svojho teritória.

Rozhodnutie Spojených štátov však môže pomôcť taiwanskému prezidentovi Ma Jing-ťiou, ktorého mnohí obviňujú z príliš pro-pekingského postoja. Jeho povesť zároveň utrpela po tom, čo nedostatočne reagoval na to, keď ostrov minulý rok zasiahol ničivý tajfún Morakot.

Čína už prehlásila, že voči spoločnostiam dodávajúcim vojenské vybavenie Taiwanu zavedie tvrdé sankcie. Týka sa to najmä amerických zbrojoviek ako Lockheed Martin, Boeing či United Technologies.

Predaj vojenského vybavenia by navyše podľa niektorých analytikov mohol oddialiť podpísanie určitej formy dohody o voľnom obchode medzi Taiwanom a Čínou, ku ktorému má prísť už tento rok.

„Keď budú Spojené štáty tvrdohlavo pokračovať vo svojom myslení v štýle Studenej vojny a ignorovať kľúčové záujmy Číny, USA tým len ešte viac poškodia napredovanie v bilaterálnych vzťahoch a v oblasti svetového mieru“, cituje BBC pekingský denník People´s Daily.

Podľa oficiálnych diplomatických rozhodnutí týmto krokom Spojené štáty ohrozujú spoluprácu v kľúčových regionálnych a medzinárodných otázkach.

Rozhodnutie USA podľa čínskych médií „predstavuje hrubý zásah do vnútorných záležitostí Číny, vážne ohrozuje čínsku národnú bezpečnosť a poškodzuje snahy o mierové znovu zjednotenie Číny,“ cituje tamojšia spravodajská agentúra prehlásenie tamojšieho ministra zahraničných vecí He Yafei.

Spojené štáty ostávajú najväčším partnerom Taiwanu. V roku 1979 síce USA uznali jednotnú Čínu, no s Taiwanom krajina v rovnakom roku podpísala dohodu Taiwan Relations Act. Tá Spojené štáty zaväzuje k tomu, že ostrovu predá zbrane na jeho obranu.

Na ostrov v súčasnosti mieri niekoľko stoviek čínskych rakiet a Čína sa vyjadrila, že ich použije v prípade ak sa ostrov pokúsi o osamostatnenie sa.

Čína zároveň Spojené štáty varovala pred návštevou dalajlámu v krajine. Tá je v USA naplánovaná už na tento mesiac.