EÚ vraj vnucuje svoje hodnoty

Krátka správa

Vo Valnom zhromaždení OSN sa objavil návrh rezolúcie, ktorý podpuje 87 krajín vrátane krajín Európskej únie. Požaduje celosvetové moratórium na trest smrti s výhľadom úplného zrušenia tejto formy trestu. Okrem európskych krajín má návrh podporu aj v Latinskej Amerike a ôsmych štátoch Afriky.

Jedným za najväčším kritikov návrhu je singapúrsky zástupca. V Singapúre je trest smrti povinný za väčšinu trestných činov v súvislosti s drogami. Odporcom moratória sa nepáči nátlak a tvrdia, že suverénne štáty majú právo rozhodnúť sa pre formu trestu, akú budú ukladať za najzávažnejšie zločiny.

Predstaviteľ Botswany sa obáva rastúceho trendu vo výbore pre ľudské práva, v ktorom sa začína uplatňovať nadradenosť niekorých, ktorí si myslia, že ich politický, kultúrny a právny systém je lepší než iné, informovala agentúra Reuters.

Európskej únii sa pritom nepodarilo celkom presadiť myšlienku európskeho dňa proti trestu smrti, ktorá stroskotala na odpore Poľska. Hoci sa trest smrti nikde v EÚ nevykonáva a v mierových časoch je vo všetkých členských krajinách zakázaný, niektorí členovia zatiaľ nepodpísali protokol o zákaze trestu smrti aj v čase vojny. Poľsku sa tiež nepáčilo, že sa ochrana života sústredí len na odmietanie trestu smrti a nemyslí sa pri tom aj na ochranu života v prípade interupcií.

Najviac popráv, až 90%, sa celosvetovo vykoná v Číne, Iráne, Iraku, Spojených štátoch, Pakistane a Sudáne. Pozri linku: Mapa štátov podľa postoja k trestu smrti (čierna – trest smrti zakázaný/neuplatňuje sa)