EÚ vynaloží na boj s ebolou takmer 12 miliónov eur

„Sme odhodlaní bojovať proti ďalšiemu šíreniu smrtiacej epidémie,“ vyhlásila na konci minulého týždňa komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová.

Oznámila, že Európska únia svoj pôvodný plán pomoci navýši o ďalších 8 miliónov eur na 11,9 milióna eur. Väčšina zásob a medicínskeho vybavenia poputuje do západnej Afriky prostredníctvom partnerských organizácií EÚ.

Epidémia eboly si v Guinei,  Libérii a Sierre Leone od svojho vypuknutia pred niekoľkými mesiacmi vyžiadala takmer tisíc životov. Je to najrozsiahlejšia a najdlhšie trvajúca epidémia tejto choroby v dejinách. Medzi nakazenými je už aj španielsky občan, ktorý cestoval do Libérie.

Riziko nakazenia vírusom je v Európe extrémne nízke, zopakoval v piatok eurokomisár pre zdravie Tonio Borg. Reagoval tak na stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá ebolu označila za hrozbu medzinárodného dosahu, aj keď k celosvetovému rozšíreniu nemusí prísť.

Na výzvu na medzinárodnú solidaritu, ktorú žiada WHO, EÚ odpovie nasadením ďalšieho európskeho mobilného laboratória. „Pomôže splniť naliehavé potreby regiónu a zlepší kapacity pri detekcii vírusu,“ verí Andris Piebalgs, ktorý je v EK zodpovedný za rozvoj.

Mobilné laboratórium pravdepodobne zamieri do Sierry Leone. Tu bude vykonávať testovanie a diagnostiku.

„Záchrana ľudských životov je teraz viac ako kedykoľvek predtým naliehavou prioritou. Rozhodli sme sa preto uvoľniť dodatočnú pomoc z Európskeho rozvojového fondu,“ vysvetlil eurokomisár Piebalgs.

Predstavitelia únie veria, že okamžitou pomocou postihnutým komunitám prispejú zastaveniu šírenia epidémie. Európsku podporu využijú miestne organizácie aj agentúry OSN.

Odborníci z Komisie budú v postihnutých krajinách koordinovať prácu riadiacich orgánov a humanitárnych pracovníkov priamo v teréne.

Všetky opatrenia EÚ zavedú do praxe už v najbližších dňoch. WHO dúfa, že do roku 2015 bude mať na boj s vírusom k dispozícii už aj vakcínu.