EÚ zaplatí za boj proti klimatickým zmenám menej

EÚ znižuje svoje finančné záväzky

Financovanie klimatickej politiky v chudobných krajinách sa ukazuje byť hlavným problémom globálnych klimatických rokovaní, ktoré majú vyvrcholiť v decembri v Kodani. Etiópia minulý týždeň varovala, že Afrika zablokuje akúkoľvek dohodu, ktorá nebude dosť štedrá.

Európska únia sa snaží ponúknuť balík pomoci, ktorý by zabezpečil podpísanie globálnej klimatickej dohody. Problémom je však jej vlastná nejednotnosť. Minulý týždeň naznačila, že by mohla rozvojovému svetu do roku 2020 ponúknuť až 13-24 miliárd eur ročne, spolu až 100 miliárd eur.

Začiatkom týždňa sa však objavila omnoho nižšia suma. Podľa predbežnej verzie správy Komisie, ktorú získala agentúra Reuters, bol príspevok znížený na 2.15 miliárd eur. Finálna verzia má byť známa dnes a v nej môže byť opäť všetko inak.

„Vítame skutočnosť, že položili na stôl konkrétne čísla, no tie čísla sú príliš nízke“, povedal Joris den Blanken z Greenpeace. „Nie je čas na také politické hry. Ostávajú nám len tri týždne aktívnych rokovaní“, dodal.

Zníženie príspevku spôsobila najmä zmena pohľadu Komisie na to, ako majú byť financované emisné škrty v priemysle a výrobe energie v rozvojovom svete. Asi 80-90% z týchto emisných škrtov by malo zabezpečiť zlepšenie energetickej efektívnosti, ktoré sa „zaplatí samo“, a tak by malo byť financované miestnymi podnikateľmi, tvrdí Komisia.

Den Blanken s tým však nesúhlasí. Poukazuje na pomalý pokrok samej Únie pri zvyšovaní energetickej efektívnosti: „Faktom je, že tieto opatrenia stoja na začiatku peniaze, a nesplatia sa okamžite.“

Európska únia sľubuje rozvojovým krajinám rýchly nábeh financovania. Bohaté štáty by mali začať poskytovať už od roku 2010 5-7 miliárd eur ročne, z toho EÚ by poskytla 2,1 miliardy.

Hlavným zdrojom financovania by bolo ekologické zdanenie námornej a leteckej dopravy, ktoré by sa mohlo uskutočniť zdanením pohonných hmôt, či zahrnutím týchto sektorov do systému obchodovania s emisiami. Ak by bol emisný limit stanovený na mínus 30% v porovnaní s úrovňou v 2005, príjmy by do roku 2020 mohli dosiahnuť až 25 miliárd eur ročne.

Rokovaniam v Kodani hrozí zlyhanie

Britský minister zahraničných vecí David Miliband varoval pred reálnym rizikom, že decembrové rokovania v Kodani skončia neúspechom. Žiadny nástupca Kjótskeho protokolu nebude dohodnutý, pretože politikou bude viac trápiť hospodárska kríza, než dlhodobá hrozba klimatických zmien.

„Existuje reálne nebezpečenstvo, že rokovania pripravované na december nedosiahnu pozitívny výsledok a existuje tiež rovnaká hrozba, že si pred Kodaňou ľudia neuvedomia nebezpečenstvo zlyhania skôr, ako bude neskoro.“

„Niet pochýb o tom, že rozvinuté krajiny nesú zodpovednosť za klimatické zmeny, ktoré s auž dejú a ktoré sa budú diať v najbližších desaťročiach“, povedal Ed Miliband, britský minister pre energetiku a klímu, ktorý hovoril na tlačovej konferencii spolu so svojim bratom z rezortu zahraničia.

„No ďalšou pravdou, ktorá je v centre týchto rokovaní, je, že 90% z rastu emisií bude pochádzať od rozvojových krajín… Rozvojové krajiny musia byť tiež súčasťou riešenia. V tomto momente žiadne znižovanie emisií. No musia ukázať, že spomalia rast svojich emisií do roku 2020, aby ich potom neskôr mohli znižovať.“

Premiér Gordon Brown vyhlásil, že by mal svet do roku 2020 poskytnúť 100 miliárd dolárov ročne, aby chudobným krajinám pomohol vyrovnať sa s následkami klimatických zmien.

EurActiv podľa Reuters

Ďalšie kroky

  • 21.-25.september: Klimatický summit OSN v New Yorku
  • 24.-25.september: klimatický summit G20 v Pittsburghu
  • 28.september – 9.október: klimatické rokovania OSN v Bangkoku
  • 2.-6.november: klimatické rokovania OSN v Barcelone
  • 7.-18.december: Konferencia OSN o klimatických zmenách v Kodani