EÚ zvažuje vyslanie jednotiek do Libanonu

 

Krátka správa

Javier Solana vyzval členské krajiny aby boli pripravené participovať na prípadnej mierovej operácii na Blízkom východe. O kríze hovorili na stretnutí aj ministri zahraničných vecí EÚ, britský premiér Tony Blair zas označil za „jedinú možnosť“ ako zastaviť násilie vyslanie mierovej misie OSN do južného Libanonu.

Členské krajiny medzitým evakuujú všetkých európskych občanov, ktorí sa ešte v Libanone nachádzajú. Hoci neexistujú formálne pravidlá spolupráce diplomatických a konzulárnych služieb členských krajín v takýchto prípadoch, podľa Fínskeho predsedníctva funguje improvizovaná spolupráca efektívne. Občania EÚ sú evakuovaní letecky i po mori na Cyprus.

Situácia v Libanone sa medzitým zhoršuje. Niektorí analytici predpovedajú veľkú pozemnú operáciu, aby zabránili Hizballáhu odpaľovať rakety na izraelské ciele.

Výmena názorov na aktuálnu situáciu na Blízkom východe bude hlavným bodom programu zasadnutia Konferencie predsedov v Európskom parlamente. Zúčastní sa na ňom aj slovenská europoslankyňa Irena Belohorská.

Konferencia predsedov je orgán Parlamentu, pozostávajúci z predsedov jednotlivých politických skupín, zastúpených v EP, a predsedu EP. Plní dôležitú úlohu vo vzťahoch Európskeho parlamentu s ostatnými inštitúciami Spoločenstva, tretími krajinami a organizáciami mimo Spoločenstva.

Irena Belohorská je jedinou poslankyňou z 10 nových členských krajín, pôsobiacou v tomto orgáne.