EULEX Kosovo: karta sa obrátila

Pozadie

V začiatkoch plánovania misie EULEX bolo Srbsko proti tomu, aby prebrala úlohy po misii OSN UNMIK, o ktorej Bezpečnostná rada OSN rozhodla rezolúciou č.1244 v júni 1999. UNMIK rešpektoval územnú integritu Srbska. 

Po kritike z Belehradu žačala EÚ hovoriť o “rekonfigurácii UNMIK” a vypustila so slovníka “nahradenie misie UNMIK”.

Západné krajiny nedávno súhlasili s kompromisným riešením, ktoré zohľadňovalo požiadavky Belehradu, aby nová misia mala požehnanie Bezpečnostnej rady OSN a že je štatút bude “neutrálny”, teda, že nebude pracovať na tom, aby sa Kosovo od Srbska definitívne oddelilo a ani nebude implementovať Ahtisaariho plán.

UNMIK by mal podľa plánov obmedziť svoje aktivity, naopak personálne obsadenie misie EULEX by malo čoskoro dosiahnuť plnú silu 2 200 ľudí.

Otázky

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun predstavil tento mesiac šesť-bodový plán ako rekonfigurovať misiu UNMIK a rozmiestniť v Kosove misiu EÚ EULEX. Zatiaľ čo Belehrad návrh prijal, kosovským Albáncom sa nepáči.

Podľa plánu generálneho tajomníka polícia, colnící a sudcovia v Srbmi obývaných oblastiach na severe Kosova budú operovať pod záštitou UNMIK, zatiaľ čo albánske zložky budú spolupracovať s EULEX.

Priština však hovorí, že je to v rozpore s kosovskou ústavou a rovnalo by sa to de facto rozdeleniu nového štátu, ktorý vyhlásil nezávislosť vo februári tohto roka.

Situácia sa rýchlo vyhrotila, tisícky Kosovčanov demonštrovali minulú stredu (19. novembra) v centre Prištiny.  

Ani ďalší incident situáciu veľmi nevylepšil. Kosovská polícia zatkla troch nemeckých príslušníkov spravodajskej služby a obvinila ich z toho, že majú na svedomí výbuch pred úradom EU v Prištine zo 14. novembra, ktorý spôsobil len malé materiálne škody. V nedeľu (22. novembra) súd v Prištine nariadil, aby traja Nemci zostali vo vyšetrovacej väzbe po dobu 30 dní a budú čeliť obvineniam z terorizmu, za ktoré im hrozí až 20 ročný trest.

Nemecká spravodajská služba Bundesnachtrichtendienst (BND) poprela akúkoľvej spojitosť s výbuchom a tvrdí, že traja príslušníci len preskúmavali miesto činu. Nemecké úrady záležitosť ďalej kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu nekomentujú.

Nemecká tlač špekuluje, že zatknutie troch príslušníkov BND môže byť dôsledkom boja medzi kosovskými politickými špičkami, kde anti-európska frakcia prevažuje nad tými, ktorí by aj chceli Nemcov prepustiť. Diskutuje sa aj o možnosti, že Nemci v Kosove vyšetrovali organizovaný zločin napojený na miestnych politikov, ktorí nechcú, aby sa im cudzinci plietli do biznisu.

Hovorca Rady pre EurActiv povedal, že dúfa, že kosovské orgány prípad „riadne“ vyšetria. Bagatelizoval tiež význam protestov, ktoré sa odohrali v Prištine, pričom podľa neho išlo o „bežnú demonštráciu 6-8 000 ľudí“. Dodal, že Kosovčania protestovali proti šesť-bodovému plánu OSN a nie proti misii EULEX ako takej.          

Stále nie je jasné, aké bude konečné rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o „rekonfigurácii“ UNMIK. Konečný text rezolúcie, sa očakáva tento týždeň. Hovorca EULEX pre EurActiv povedal, že misia bude pripravená začať operovať na začiatku decembra, dodal ale, že konečné rozhodnutie musí prísť z Bruselu a New Yorku. Odmietol komentovať otázku, či sa počas posledných dní nejako zmenila bezpečnostná situácia v krajine.  

Pozície 

Kosovský premiér Hašim Thači pre Southeast Euroepan Times kritizoval šesť-bodový plán OSN. „Žiadny dokument alebo plán, ktorý je v rozpore s ústavou a suverenitou Kosova nemôže byť akceptovaný. Suverenita nie je negociovateľná, jednota štátu je nespochybniteľná. Logika tohto plánu rozdeľuje a otvára perspektívu pre pokračovanie destabilizácie. Kto má na tom záujem? Len zbytky „temných“ štruktúr nedávnej minulosti.”

Premiér dodal, že neverí, že odmietnutie tohto plánu ohrozí vzťahy so západnými krajinami. „Partnerstvo so západným demokratickým svetom pokračuje a je neodvolateľné. Povedali sme “nie” plánu, kotrý porušuje jednotu nášho štátu. Okrem toho sme povedali “áno” rozmiestneniu misie EULEX v Kosove. Naše partnerstvo so západným svetom je viac ako partnerstvo. Je to dôvera, hodnoty a vízia všetkých občanov Republiky Kosovo, vysvetli Thači.

Štátny tajomník srbskej vlády pre Kosovo Oliver Ivanovič pochválil šesť-bodový plán OSN. Prvé dva body, ktoré sa vzťahujú na políciu a súdy sú dominantné, pretože sú kľúčové pre prežitie Srbov v Kosove, povedal Ivanovič denníku Večernje Novosti.

“Tiež sme trvali na vytvorení podmienok na prežitie Srbov v Kosove a Metochiji, a to je možné len tak, že sa nebudú participovať v kosovských inštitúciách, pretože my neuznávame nezávislosť Kosova”, uviedol a dodal, že “preto žiadame, aby sme pokračovali v spolupráci s UNMIK s cieľom normalizovať život Srbov.”

Keď sa ho pýtali, kedy očakáva príchod misie EULEX do Kosova Ivanovič odpovedal, že implementácia plánu na mieste by mala nasledovať okamžite po stretnutí Bezpečnostnej rady OSN.

Keď sa štátneho tajomníka amerického ministerstva zahraničia Dana Frieda pýtali, či Spojné štáty podporujú šesť-bodový plán, odpovedal, že plán je v skutočnosti “dočasný”.

“Myslíme si, že tých šesť bodov urobí veľa dobrého a neublíži. Rešpektujeme fakt, že kosovská vláda má iný názor. Takže sa budeme hýbať dopredu na základe nášho priateľstva, podpory a nášho súhlasu s rozmiestnením EULEX. A na základe tejto dohody si myslíme, že vieme nájsť cestu vpred, budeme však pokračovať v diskusiách”, povedal Fried.