EULEX preberá v Kosove úlohy, Srbsko protestuje

Oficiálne sa začal prenos kompetencií a majetku z misie OSN UNMIK na civilnú misiu Európskej únie pod názvom EULEX v pondelok 18. augusta. Za zatvorenými dverami podpísali šéf Plánovacieho tímu EÚ v Kosove Roy Reeve a šéf UNMIK Lamberto Zannier memorandum o porozumení. Do používania EÚ prejdú aj budovy a vozidlá UNMIK. EULEX je definovaná ako technická misia vlády zákona, jej príslušníci budú dohliadať na činnosť kosovských orgánov v oblastiach ako polícia, spravodlivosť či clá. 

Malá časť UNMIK, ktorá v Kosove vykonávala celú dočasnú správu od roku 1999, v Kosove zostane popri misii EÚ. Jej velenie už ale ohlásilo znižovanie stavov personálu o 70 %. Zodpovednosti EÚ budú menšie ako boli tie OSN, ktorých časť na seba prirodzene prebrala kosovská vláda v Prištine

Proces “rekonfigurácie UNMIK” sa začal so súhlasom generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý rozhodol, že kedže sa OSN v Bezpečnostnej rade (BR) nie schopná kvôli ruskému vetu dohodnúť na nových usmerneniach, EÚ by mala prebrať “posilnenú operačnú úlohu v Kosove v oblasti vlády zákona pod záštitou OSN”. Oficiálne tak EULEX pôsobí “na základe všeobecného rámca rezolúcie 1244 OSN”.

Presun kompetencií bez novej rezolúcie BR OSN, Srbsko považuje nelegálny. Podpis memoranda vyvolal u časti srbskej elity nepriateľské reakcie, ktoré niektoré členské krajiny EÚ nepovažujú za celkom zlučiteľné s ambíciou Srbska získať čo najskôr štatút kandidátskej krajiny.

Srbský premiér Mirko Cvetkovič nazval memorandum “nelegálnym aktom”, Vuk Jeremič ako šéf diplomacie povedal, že je “chybou, aby UNMIK prenechal správu Kosova na misiu EÚ bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN”. Minister obrany Dragan Sutanovac označil tento krok za porušenie medzinárodného práva. Rusko prisľúbilo Belehradu v boji misii EULEX “energickú podporu”.

Srbsko nie je s aktuálnym vývojom v súvislosti s Kosovom zmierené a chce získať názor Medzinárodného súdneho dvora OSN na jednostranné vyhlásenie nezávislosti svojej južnej provincie. Na to ale potrebuje súhlas Valného zhromaždenia OSN, kde aktívne lobuje.

Minister zahraničia predsedajúcej krajiny EÚ, Bernard Kouchner označil toto počínanie za „prekvapivé“ v kontexte európskych ašpirácii Srbska. Naznačil, že Francúzsko bude na pôde OSN bojovať proti tejto iniciatíve. Podobne to vidí aj britský veľvyslanec v Srbsku Stephen Wordsworth, podľa ktorého tento krok “sťaží integráciu Srbska do Európskej únie”. Podľa Wordswortha sú snahy Belehradu anulovať secesiu Kosova “nebezpečne zavádzajúce”, kedže Kosovo bolo uznané väčšinou členov EÚ a ako aj väčšinou členov Bezpečnostnej rady OSN.

Na rozdiel od Francúzska či Británie, Slovensko iniciatívu Belehradu podporuje. Ako povedal podpredseda srbskej vlády zodpovedný za európsku integráciu Božidar Delič pre denník Hospodárske noviny, Srbsku ide o to, aby zvyšok sveta urobil to, čo Slovensko – neuznaním Kosova rešpektoval medzinárodné právo. Pre HN tiež povedal, že Belehrad vidí v Slovensku vzorový príklad úspešnej tranzície a obdivuje ho za to, že bolo schopné vstúpiť do eurozóny ešte pred svojimi susedmi z V4.    

Riaditeľka Helsinského výboru pre ľudské práva v Srbsku Sonja Biserko nazvala srbskú snahu o právny posudok legality vyhlásenia nezávislosti Kosova “stratou času”. Belehrad podľa nej už nemôže zvrátiť proces, v ktorom Kosovo uznala väčšina najdôležitejších krajín sveta. Povedala to v rozhovore pre BBC. “Každý štát má právo uznať kohokoľvek chce, a neexistuje žiadna právna procedúra, ktorá by mohla štátu zabrániť uznať nejaký iný štát.”