Euro-arabským vzťahom dominuje téma terorizmu

Nedávny teroristický útok v bruselskom Židovskom múzeu poznačil aj agendu stretnutia ministrov EÚ a Ligy arabských štátov (LAŠ) tento týždeň v Aténach.

„V našich krajinách narastá riziko teroristických útokov,“ varoval na schôdzke belgický šéf diplomacie Didier Reynders.

Podľa Reyndersa je potrebné venovať zvláštnu pozornosť náboženským radikálom, ktorí sa vracajú z konfliktných oblastí na Blízkom východe. „Stávajú sa pre našu spoločnosť veľmi nebezpeční,“ upozornil pred novinármi.

Spravodajské služby odhadujú, že v Sýrii bojuje na strane moslimských radikálov vyše 2000 európskych občanov. Pri ich návrate do vlasti bude s EÚ aktívne spolupracovať Liga arabských štátov.

Zástupcovia oboch integračných zoskupení sa dohodli na spoločnom vyhodnocovaní rizík a na zdieľaní osvedčených postupov. Zamerajú sa otázky radikalizácie, náboru a presunu zahraničných bojovníkov.

Ministri na oboch stranách odsúdili pretrvávajúcu humanitárnu krízu v Sýrii, ktorá vytvára pre šírenie extrémizmu vhodné prostredie. V týchto podmienkach odmietajú aj nedávne prezidentské voľby v krajine. Tie na ďalších 7 rokov potvrdili mandát pre súčasného sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

„Voľby, ktoré sa konajú uprostred konfliktu a v čase, keď sú milióny Sýrčanov vysídlených z domova, sú prekážkou úsilia zameraného na politické riešenie,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ a LAŠ.

Európska únia na rokovaní s arabskými predstaviteľmi zopakovala aj podporu pre novú vládu národnej jednoty v Palestíne. Izraelské osady predstavujú podľa ministrov „prekážku pre mier a ohrozujú životaschopnosť  riešenia na báze dvoch štátov“.

Únia dlhodobo avizuje, že nebude súhlasiť s akýmikoľvek zmenami hraníc po roku 1967.

Tretie ministerské stretnutie EÚ a LAŠ bolo zároveň posledným vo funkcii pre odchádzajúcu vysokú predstaviteľku únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherina Ashtonovú.

Slovensko v Aténach zastupoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Peter Burian. Aj on vyzdvihol dôležitosť reformy bezpečnostného sektora.

„Sme presvedčení, že v rámci ohláseného strategického dialógu medzi EÚ a LAŠ by adekvátne miesto mala mať aj otázka reformy bezpečnostného sektora. Fungujúci bezpečnostný sektor predstavuje kľúčový prvok pre vybudovanie stabilnej a prosperujúcej spoločnosti,“ povedal po schôdzke Burian.