Eurokomisia predstavila návrh európskeho Magnitského zákona

Ursula von der Leyen a Maroš Šefčovič. [EFE-EPA/Stephanie Lecocq]

Sankcie voči cudzincom, ktorí podľa Únie porušujú ľudské práva, sa zjednotia. Nový režim by mohol Európskej komisii dohliadať nad implementáciou zákazov cestovania, čo bolo doteraz výsadou členských štátov.

Európska komisia predstavila v pondelok (19. októbra) legislatívu o zákaze cestovania a zmrazení majetku, ktorým chce trestať jednotlivcov, zodpovedných za porušovanie ľudských práv na celom svete, neformálne známy ako „Európsky magnitský zákon“.

Plán Komisie, ktorým sa má ustanoviť globálny režim sankcií EÚ pri porušovaní ľudských práv, by nahradil doterajší systém, ktorý Únia zavádza samostatne pre jednotlivé krajiny. Doteraz sankcie ukladali zmrazenie aktív a zákazy cestovania cudzincom, o ktorých sa predpokladá, že porušovali základné práva. Nová legislatíva by sa mala stať novým, jednotným rámcom.

Únia začne s prípravou sankčného režimu proti porušovateľom ľudských práv

Globálny sankčný režim, známy ako európska verzia Magnitského zákona, by mal umožniť zmraziť aktíva a zakázať cestovanie jednotlivcom, zapojených do porušovania ľudských práv kdekoľvek na svete.

Zjednotenie Únii umožní zamerať sa na osoby, zodpovedné za závažné porušenia ľudských práv kdekoľvek na svete, bez ohľadu na to, kde k nim dôjde alebo kto nesie zodpovednosť.

Nový režim „by po prvý raz priniesol aj dohľad Komisie nad implementáciou zákazov cestovania,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pri predkladaní návrhu právnej úpravy.

Dohľad bol doteraz výsadou členských štátov, ktoré ho uplatňovali a vymáhali. Je preto pravdepodobné, že by proti novým právomociam európskej exekutívy mohol vzniknúť aj odpor.

Prejav von der Leyen: Vyššie ciele pre emisie a boj proti rasizmu

Podľa šéfky Komisie musí byť Únia lídrom v digitálnej regulácii a viesť by mala aj reformu medzinárodných inštitúcii. V prejave o stave Únie potvrdila plán investícii do vodíka, či komplexnej obnovy budov. Zastala sa menšín a LGBTQI komunity.

Minulý rok v decembri sa ministri zahraničných vecí EÚ dohodli na spôsobe, ako začať pracovať na európskom „Magnitskom zákone“, pomenovanom po ruskom právnikovi Sergejovi Magnitskom, ktorý pre zlé zaobchádzanie zomrel v moskovskom väzení.

Počas svojho prvého Prejavu o stave Únie v Európskom parlamente sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen zaviazala, že predloží návrh nového sankčného režimu, ktorý umožní rýchlejšie ukladať sankcie konkrétnym osobám kdekoľvek na svete, podobne ako Magnitsky Act z roku 2012 v Spojených štátoch.

Vzhľadom na nedávne ťažkosti bloku uvaliť sankcie na Bielorusko, Turecko alebo Rusko existuje „potreba dokončiť náš súbor nástrojov“, uviedla Von der Leyenová.