Eurokomisia predstavila návrh transatlantickej agendy, na stole budú nové témy

V roku 2015 sa nemecká ministerka obrany, dnes predsedníčka Eurokomisie Ursula von der Leyen stretla s vtedajším zástupcom ministra zahraničných vecí, dnes nominantom na pozíciu šéfa amerického rezortu diplomacie Antonym Blinkenom. [EPA-EFE/Rainer Jensen]

Víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách vidí Únia ako príležitosť. Nová agenda by sa mala venovať užšej spolupráci v boji proti koronavírusu, či klimatickým zmenám. Osobitný dialóg by mal vzniknúť aj o vplyve online platforiem.

Európska komisia a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell predložili v stredu (2. decembra) návrh novej transatlantickej agendy, zameranej na budúcnosť. V rámci nej majú EÚ a Spojené štáty stavať na spoločných hodnotách, záujmoch a globálnom vplyve.

Komisia spresnila, že zatiaľ čo minulé roky boli poznačené geopolitickými presunmi moci, bilaterálnym napätím medzi EÚ a Spojenými štátmi a jednostrannými tendenciami, víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách v kombinácii s asertívnejšou a schopnejšou EÚ a novou geopolitickou a ekonomickou realitou, predstavujú príležitosť navrhnúť nový transatlantický program globálnej spolupráce.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen túto iniciatívu označila ako vhodnú pre dnešné globálne prostredie. „Transatlantické spojenectvo je založené na spoločných hodnotách a histórii, ale aj na záujmoch: budovaní silnejšieho, mierovejšieho a prosperujúcejšieho sveta. Ak je transatlantické partnerstvo silné, aj EÚ a Spojené štáty sú silnejšie,” opísala situáciu.

Porážka Trumpa by mala vystrašiť lídrov ako Orban, Kazcyński, či Bolsonaro

Odchádzajúci americký prezident dokáže fakty poprepájať tak, aby hovorili v jeho prospech. Demokrati by sa z tejto taktiky mohli poučiť a o Trumpovej porážke začať hovoriť ako o bode zlomu a jasnej prehre pravicového populizmu.

Šéf európskej diplomacie zdôraznil, že konkrétne návrhy na spoluprácu pre budúcu Bidenovu administratívu sú silným odkazom pre „našich priateľov a spojencov z USA“. Vyzval na „omladenie“ vzájomných vzťahov a budovanie partnerstva, ktoré poskytuje prosperitu, stabilitu, mier a bezpečnosť občanom na oboch kontinentoch a na celom svete.

Nová agenda

Nová agenda zahŕňa štyri oblasti: spoločná práca pre zdravší svet, kde je prioritou pandémia ochorenia COVID-19; spoločné úsilie o ochranu planéty a prosperity; spoločná práca na technológiách, obchode a normách a spoločná práca na bezpečnejšom, prosperujúcejšom a demokratickejšom svete.

EÚ chce, aby sa Washington pripojili k európskej vedúcej úlohe a podporili globálnu spoluprácu proti pandémii koronavírusu, ochrane životov a živobytia a pri obnove ekonomík a spoločností. To znamená spoluprácu pri financovaní rozvoja a spravodlivej globálnej distribúcie vakcín, testov a liečby, uľahčenie obchodu so základným zdravotníckym tovarom a reformu Svetovej zdravotníckej organizácie

Únia chce vyššiu zaangažovanosť Spojených štátov aj v oblasti klimatických zmien, dekarbonizácie a pri strate biodiverzity, odlesňovaní a ochrane oceánov.

V oblasti obchodu chce EÚ úzko spolupracovať s Washingtonom na riešení bilaterálnych problémov, byť na čele reforiem Svetovej obchodnej organizácie a zriaďovaní novej Rady pre obchod a technológie medzi EÚ a Spojenými štátmi. Únia navrhla vytvoriť osobitný dialóg o zodpovednosti online platforiem a digitálnych spoločností, spolupracovať v otázkach spravodlivých daní a narušení trhu a vyvinúť spoločný prístup k ochrane kritických technológií. Súčasťou návrhov EÚ je aj umelá inteligencia a spolupráca v oblasti regulácie a noriem.

Únia a Spojené štáty: Čo sa s Bidenom zmení a čo ostane rovnaké

Európska únia chce v Bielom dome od januára hľadať konštruktívneho a dôveryhodného partnera. Nemala by však očakávať návrat k politike voľného obchodu a liberalizácie, či masívne rušenie ciel.

Podľa EÚ bude mať silné partnerstvo so Spojenými štátmi zásadný význam aj pre podporu demokratických hodnôt a presadzovanie ľudských práv na celom svete, ako aj pre globálnu a regionálnu stabilitu, prosperitu a riešenie konfliktov.