Európa chce migráciu zvládnuť už pred svojimi hranicami

Zdroj: TASR

Plavba cez Stredozemné more si minulý rok podľa údajov OSN vyžiadala 3500 ľudských životov, čo z nej robí najnebezpečnejšiu migračnú trasu na svete.

Návrh, aby sa migračné úrady presunuli mimo hraníc únie, podporujú najmä južanské štáty. Taliansky minister vnútra Angelino Alfano tvrdí, že Európa by vďaka tomu mohla rozložiť veľký trh s pašovaním ľudí.

„Prioritou celého medzinárodného spoločenstva by malo byť zriadenie stredísk na africkom území, ktoré riešili požiadavky na azyl a určovali, či sú akceptovateľné,“ uviedol Alfano.

Príliv nelegálnych migrantov na Apeninský polostrov súvisí najmä s humanitárnou krízou a rozkladom centrálnej vlády v Líbyi. Z 276 tisíc utečencov, ktorí dorazili na európske hranice, si až 220 tisíc vybralo stredomorskú cestu. Podľa údajov agentúry pre správu vonkajších hraníc Frontex sa číslo od roku 2013 strojnásobilo.

„Frontex v súčasnosti nemá dostatočnú finančnú podporu, nástroje ani pracovníkov,“ posťažoval sa na začiatku mesiaca komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos. Dodal, že migrácia v tomto rozsahu je fenomén, ktorý Európu zastihol nepripravenú.

Ministri vnútra sa včera na zasadnutí Rady EÚ zhodli, že sa dozor na vonkajších hraniciach posilní. To v minulosti ako jeden z neželaných pull faktorov označovala britská vláda. Krajiny s malými komunitami imigrantov tiež o tému neprejavujú väčší záujem.

„Migračné tlaky neustále rastú. Európska únia musí spraviť viac nielen v Stredozemnom mori, ale aj na súši na západnom Balkáne,“ vyhlásil lotyšský minister Rihards Kozlovskis. Únia je údajne pripravená prijať všetky potrebné kroky.

„Neexistuje jednoduché riešenie tohto zložitého problému, ale je jasné, že neexistuje žiadne riešenie na národnej úrovni,“ povedal vo febrári na margo námornej migrácie prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans.

Ministrov vnútra však znepokojilo aj vyhlásenie Islamského štátu, že skupiny utečencov z Afriky chce infiltrovať a využiť na prepašovanie svojich bojovníkov do Európy.