Európa má výhrady voči americkému záchrannému balíku

Snemovňa reprezentantov v noci zo stredy na štvrtok schválila gigantický záchranný balík na podporu americkej ekonomiky v hodnote 825 mld USD ( 622,17 mld eur). Senát by sa ním mal zaoberať pravdepodobne v pondelok. Európska komisia však vyhlásila, že na podnet Konfederácie európskych výrobcov ocele Eurofer preskúma klauzulu „Buy America“, ktorou chce americká vláda stimulovať dopyt po domácich výrobkoch, informovala o tom agentúra Reuters.

Predstavitelia Eurofer pre agentúru povedali, že pokiaľ tento zákon prejde, dôjde k porušeniu pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o štátnom obstarávaní. Podľa klauzuly totiž veľké verejné projekty (výstavba letísk, mostov, vodných kanálov, priehrad, prístavov, železničných tratí) financované v rámci záchranného balíka budú môcť využívať len oceliarske produkty vyrobené v USA. Proti tomu protestovali aj americké podnikateľské skupiny na čele s Americkou obchodnou komorou, ktoré upozornili na možné medzinárodné dôsledky podobného opatrenia. Podľa Euroferu projekt „Buy America“ by zablokoval voľný trh. Okrem toho môže poškodiť aj americkým spotrebiteľom, pretože USA pre nedostatok ocele z vlastných zdrojov ju musí dovážať.  

Pochybnosti nad legálnosťou „Buy America“ vyslovila aj komisárka pre obchod Catherine Ashtonová. Podľa jej hovorcu Petera Powera hrozí, že „schválenie balíka bude prakticky znamenať zákaz nákupu európskych výrobkov v USA“. Európska komisia sa teda rozhodla klauzulu preskúmať, či nedošlo k porušeniu medzinárodných obchodných dohôd. Nie je vylúčené, že sa ňou bude zaoberať aj samotná WTO.