Európa nie je pripravená na Trumpa ani Clintonovú, tvrdí ECFR

Trump Clintonová EÚ

ilustračné, zdroj: shutterstock

Lídri EÚ si neuvedomujú dôsledky zmeny, ktorú prinesie nástupca Baracka Obamu v pozícii hlavného veliteľa ozbrojených síl USA. Naznačujú to závery prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).

Jej výskum sledoval, ako sa predstavitelia európskej 28-čky dokážu vysporiadať s príchodom novej administratívy po skončení osemročného pôsobenia prezidenta Obamu.

Nominanta Republikánov Donalda Trumpa síce krajiny EÚ považujú za potenciálne ohrozenie transatlantických vzťahov, avšak jeho postoje voči NATO a TTIP vnímajú skôr ako rečnícke sľuby, ktoré po zvolení nebude schopný splniť.

Jeho pohľad na vzťahy s Európou však nie je podľa ECFR len rozmarom dlhých a nechutných volieb: Práve naopak, odráža jeho dlhodobé presvedčenie.

Dôvera v americký politický systém

ECFR ďalej zdôrazňuje, že kompetencie amerického prezidenta a štruktúra tamojšieho politického systému uľahčujú prezidentovi pretaviť jeho želania do politickej roviny.

Zo štúdie vyplýva, že európske vlády až príliš dôverujú americkému politickému systému. Domnievajú sa totiž, že ten v konečnom dôsledku zabráni Trumpovi v presadzovaní politík, ktoré posledný rok obhajuje.

To je v ostrom kontraste s názorom jeho súperov a kritikov na domácej scéne. Tí považujú možnosť Trumpovho nástupu do úradu za katastrofu.

Kontinuita Clintonovej?

Predstava, že Clintonová sa postará o kontinuitu je podľa ECFR taktiež zahrávaním sa s ohňom. Keďže bývalá ministerka zahraničných vecí bude čeliť rovnakým politickým tlakom ako Trump, je veľmi pravdepodobné, že sa vojenská podpora pre Európu obmedzí.

Takýto scenár sa zdá byť po zverejnení Trumpovej nahrávky, kde hovorí o sexuálnom obťažovaní žien, reálnejší. Prieskumy naznačujú, že Clintonová si vďaka tomu vytvorila pred Trumpom slušný náskok.

Spoluautor štúdie Jeremy Shapiro sa domnieva, že jednotlivé európske vlády nemajú na Spojené štáty dostatočný vplyv. Disponujú ním jedine, keď pracujú spoločne.

Napriek tomu až 15 členských štátov potvrdilo, že uprednostňujú bilaterálnu spoluprácu s Spojeným štátmi a štyri krajiny preferujú  spoluprácu  v rámci NATO.

Kto nahradí Britániu?

Ak hovoríme o obchode, analýza upozorňuje, že európski politici sa mýlia, keď si myslia, že rokovaniami o TTIP robia Amerike láskavosť. U amerických voličov dohoda nie je populárna, čo znamená, že Európa nemôže v dohľadnej dobe za vyjednávacím stolom očakávať žiadne zásadné ústupky pri víťazstve ktoréhokoľvek kandidáta.

EÚ sa snažila dotiahnuť dohodu ešte pred odchodom prezidenta Obamu. V súčasnosti sa to javí ako nereálne.

Keďže Spojené kráľovstvo mieri k brexitu, pozícia “trójskeho koňa USA v EÚ” ostane perspektívne neobsadená. Francúzsko, Nemecko, Španielsko a dokonca i Portugalsko považujú brexit za príležitosť, ako sa chopiť úlohy sprostredkovateľa medzi Spojenými štátmi a Úniou.

Maďarsko podporuje Trumpa

Výsledky štúdie EFCR ukázali že značná väčšina štátov EÚ podporuje Clintonovú. Jedine Maďarsko sa prikláňa k jej kontroverznému protikandidátovi. ECFR vidí príčinu tohto javu v téme migrácii, ktorá dominuje politike tejto stredoeurópskej krajiny. Trumpove vyjadrenia o stavaní múru na hraniciach s Mexikom súznejú s rétorikou Orbánovej vlády.

Iba jeden členský štát odpovedal, že v prípade zvolenia Clintonovej sa USA stanú globálnym destabilizujúcim faktorom. Pre porovnanie, až deväť štátov si myslí, že takáto úloha USA pripadne, keď do Bieleho domu zasadne Donald Trump. Dokonca tvrdia, že Spojené štáty by boli väčším destabilizačným faktorom než Rusko a Sýria.

Ktoré budú najviac destabilizujúce medzinárodné faktory počas administratívy budúceho prezidenta USA?

clinton-trump-ECFR

Zdroj: ECFR

Clintonová a Trump sa proti sebe postavia v záverečnej prezidentskej debate v stredu 19. októbra. Voľby sa už začali pre vojakov slúžiacich v zámorí a občanov Spojených štátov žijúcich v zahraničí. Oficiálny termín amerických prezidentských volieb je 8. november 2016.