Európa zažíva nárast antisemitizmu

„Antisemitská agitácia, nenávistné prejavy voči Židom a útoky na osoby židovskej viery nemajú miesto v našej spoločnosti,“ uviedli včera v Bruseli v spoločnom vyhlásení ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Talianska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Federica Mogheriniová.

Nedávne protiizraelské demonštrácie boli reakciou na rozsiahly vojenský zásah Tel Avivu v pásme Gazy, ktoré kontroluje palestínska militantná organizácia Hamas. Vo francúzskych mestách a v Berlíne sa protesty skončili stretmi s políciou.

Ministri zdôraznili, že rešpektujú slobodu zhromažďovania a slobodu prejavu, ale proti aktom antisemitizmu, rasizmu a xenofóbie budú postupovať všetkými dostupnými prostriedkami.

„Dôrazne odsudzujeme poburujúce antisemitské výroky, demonštrácie a útoky v našich krajinách. Nič, vrátane dramatickej vojenskej konfrontácie v pásme Gazy, nedokáže takéto priestupky ospravedlniť,“ vyhlásili.

Berlínska polícia oznámila, že počas palestínskej demonštrácie zatkla 13 osôb a bude ďalej riešiť skandovanie antisemitských hesiel a výzvy na likvidáciu židov v plyne, ktoré na protestoch zaznievali.

Približne 500 účastníkov sa pokúšalo dostať k pamätníku holokaustu v susedstve Brandenburskej brány. Na likvidáciu Židov mal počas kázne v berlínskej mešite vyzývať aj radikálny imám.

Dieter Graumann z Ústrednej rady Židov vraví, že Nemecko zažilo „explóziu“ nenávisti. „Toto nie je založené na konkrétnej kritike vlády. To, čo tu panuje, je zjavná nenávisť voči Židom – čistá a jednoduchá.“

Izraelský veľvyslanec v Nemecku prirovnal pouličné protesty k tým z roku 1938. Viacero židovských predstaviteľov varovalo, že sa konflikt medzi Izraelom a Palestínou môže preniesť do európskych miest.

„V Európe sa dosiahla nová úroveň násilia a nenávisti, ktorá sa s predchádzajúcimi prípadmi nedá porovnať,“ povedal Stephan Kramer z Americkej židovskej komisie.

Vo Francúzsku sa moslimská mládež opakovane pokúšala o útok na synagógy. Na parížskych predmestiach zapaľovali autá a drancovali obchody. V Taliansku prebehli demonštrácie na podporu Palestíny bez násilia.