Europoslanci budú mať Snowdena zo záznamu

Zdroj: TASR/AP, Julian Stratenschulte

Európsky parlament potvrdil, že bývalý kontraktor americkej NSA, ktorý je zodpovedný za jeden z najväčších únikov dát odhaľujúcich masové elektronické sledovanie európskych občanov a európskych politikov zo strany USA, bude odpovedať na otázky europoslancov.

Spraví tak prostredníctvom videozáznamu, ktorý sa bude premietať na špeciálnom stretnutí výboru Európskeho parlamentu pre občianskej práva a slobody (LIBE).

Svoje otázky poslanci zasielajú Snowdenovi vopred. Ten sa momentálne zdržiava na neznámom mieste v Ruskej federácii, kde mu udelili azyl.

Osobná účasť Snowdena ani živý telemost nepripadali z dôvodu jeho obáv o osobnú bezpečnosť do úvahy, informoval predseda výboru EP, povereného vyšetrovaním, Claude Moraes. 

„Otázky budú prísne a spravodlivé a budú sa dotýkať mnohých problémov, ktoré by chcela poznať väčšina našich občanov,“ uviedol Moraes. Europoslanci sa ho pravdepodobne budú okrem iného pýtať na motivácie jeho konania.

Americký denník New York Times cez víkend informoval s odvolaním sa na výsledky dlhého vnútorného vyšetrovania v rámci NSA, že americké spravodajské služby možno nikdy nebudú schopné presne určiť rozsah a povahu informácií, ktoré Snowden vyniesol.

Pre rovnaké noviny Snowden v októbri povedal, že všetky materiály, ktoré mal k dispozícii už dal novinárom a kópie nemá. Zdroje z NSA ale tvrdia, že Snowden má stále prístup k zatiaľ nezverejneným dokumentom. V diskusii v USA sa objavila aj možnosť amnestovať Snowdena výmenou za tieto dokumenty.

Vieme, čo povie

Slovenský europoslanec Boris Zala (S&D, SMER-SD) hovorí, že fenomén Snowden a fenomén otázky – nakoľko by mali byť isté otázky utajované – preložený do jazyka reálnej politiky znamená, že EÚ bude odkázaná na budovanie vlastných, spoločných spravodajských kapacít schopných chrániť pred narušovaním súkromia a práv.

„Netreba plakať nad tým, že Spojené štáty odpočúvali zariadenia EÚ a dokonca NATO. Jednoducho si EÚ má vybudovať vlastné spravodajské prostriedky, ktoré vedia jednoznačne odkrývať takéto veci a aj ich likvidovať“, myslí si Zala.  

„Som presvedčený, že dnes ani jedna krajina nemá šancu si vytvoriť vlastnú ochranu, povedzme pred USA. Ale nebuďme prekvapení, keď sa dozvieme, že to vo vzťahu k EÚ robí Čína, o Rusku ani nehovorím.“

Živiť otázku na úrovni Európskeho parlamentu považuje za zaujímavé, no nie preto, čo Snowden povie, „lebo my vieme čo povie – Spojené štáty budú tvrdiť, že je potrebné dodržiavať americké zákony a on americké zákony porušil. O bude zase tvrdiť, že obyvatelia majú právo na detailné informácie, ktoré sa dotýkajú ich súkromia a ich života.“

Ak však bude táto téma živá v EP „tak vám garantujem, že sa niektorí ľudia toho ujmú a vytiahnu to do polohy, ktorú som spomínal“, predpovedá Zala. 

Snowdenove informácie, sú podľa europoslanca Sergeja Kozlík (ALDE, ĽS-HZDS) len špička ľadovca a takéto praktiky sa budú s technickými prostriedkami len prehlbovať a musíme sa s tým naučiť žiť.

„Dostupnosť prostriedkov na robenie zla bude tak narastať, že ľudstvo bude odkázané na informačné systémy. Samozrejme má to mať hranicu. Súkromný život by mal mať ochranu“, myslí si Kozlík.