Europoslanci chcú ráznejšiu reakciu voči USA

Van Rompuy, Obama, Barroso, Zdroj: TASR, AP Photo/Haraz N. Ghanbari

EÚ by mala pozastaviť platnú dohodu s USA o Programe sledovania financovania terorizmu (TFTP). Uvádza sa to v stredu schválenom nezáväznom uznesení Európskeho parlamentu.

Túto dohodu má EÚ s USA od augusta 2010.  

Nezáväzné uznesenie z dielne politických skupín S&D, ALDE a Zelení/ESA prešlo v pléne EP tesne, pomerom hlasov 280 za, 254 proti a 30 sa zdržalo.

Uznesenie je reakciou na údajné sledovanie bankových údajov občanov EÚ, spravovaných belgickou spoločnosťou SWIFT zo strany americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA). Dohoda TFTP však prísne obmedzuje rozsah prístupu amerických orgánov k údajom. Pokiaľ by sa podozrenia ukázali ako pravdivé, znamenalo by to jednoznačné porušenie dohody medzi EÚ a USA.

Európsky parlament nemá právomoc iniciovať pozastavenie medzinárodnej dohody EÚ. Jeho súhlas sa však vyžaduje pri ich uzatváraní. Parlament chce preto ba Európsku komisiu vyvíjať tlak nepriamo. Tvrdí, že bude pri schvaľovaní najbližšej medzinárodnej dohody brať do úvahy, ako sa Komisia postaví k tejto požiadavke. Tá zatiaľ nie je ochotná pristúpiť k pozastaveniu dohody.

Poslanci vyjadrujú poľutovanie nad tým, že ani jeden členský štát EÚ nezačal vyšetrovanie údajného nezákonného prístupu úradov USA. Vyzývajú členské štáty, aby povolili vyšetrovanie Centru Europolu pre boj proti počítačovej kriminalite.

Europoslanci pripomínajú, že základom každej dohody s USA o odovzdávaní údajov musí byť ucelený právny rámec poskytujúci právne záväzné normy ochrany osobných údajov, vrátane noriem týkajúcich sa obmedzenia účelu, minimalizácie dát, informácií, prístupu, opráv, výmazu a opravných prostriedkov.

Po prepuknutí škandálu ohľadne údajného rozsahu aktivít NSA na európskej pôde, vrátane odpočúvania európskych inštitúcií, diplomatov ale aj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, niektorí poslanci Európskeho parlamentu požadovali aj prerušenie rokovaní o zóne voľného obchodu medzi EÚ a USA. Rokovania pritom odštartovali len pred pár mesiacmi.

Na pozastavenie rozhovorov vyzval napríklad  predseda EP Martin Schulz.

Pozície

Spájať pozastavenie akýchkoľvek dohôd s Američanmi pre sledovaciu aféru amerických spravodajských služieb v Európskej únii nie je racionálne, myslí si europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS). Je presvedčený, že v prípade pozastavenia rozhovorov o dohode o voľnom obchode a investíciách medzi úniou a USA by sa zbytočne skomplikovala situácia.

"Nereagujme unáhlene, aj keď osobne tieto veci môžu spôsobiť veľké nahnevanie, v takýchto situáciách si treba zachovať chladný rozum," uviedol novinárom počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

Kukan poukazuje na ekonomické straty, ktoré by tento krok priniesol. Na základe predbežných štatistík po podpísaní zmluvy sa odhaduje, že ročný prínos do európskej ekonomiky bude väčší, ako je momentálne celý rozpočet EÚ na jeden rok. Do každej štvorčlennej rodiny by to v priemere malo priniesť vyše 550 eur. Celková suma predstavuje 119 miliárd eur ročne.

Nesúhlasí ani s pozastavením dohody o bankových údajoch s USA. "Nepovažujem to za správne," poznamenal Kukan, ktorý hlasoval proti takémuto uzneseniu.

"Vedenie Európskeho parlamentu oficiálne poverilo Výbor pre občianske slobody (LIBE), aby to vyšetrilo a aby koncom tohto roku prišlo s iniciatívnou správou. Na jeho piatich rokovaniach sa nevyšetrilo nič," prízvukoval.

Riešenie vidí v tom, aby si rovnako kvalitný ochranný systém, ktorý by zabezpečil informácie o teroristických aktivitách, vybudovala aj Európa. "Vieme, že také veci robia Francúzi, Nemci, Briti, ktorí sa tým ani netaja. Ale to je málo. Ak chceme byť účinní, potrebujeme celoeurópsku koordináciu," poznamenal.

Zo strany Európskej únie cítiť voči Spojeným štátom v súvislosti s aférou americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) istú diplomatickú zhovievavosť, myslí si zase europoslanec Jaroslav Paška (SNS, EFD).

"V každom prípade treba tento problém riešiť plošne nielen vo vzťahu EÚ a USA. V tomto si myslím, že zlyhávame, lebo technologicky zaostávame nielen za Spojenými štátmi, ale aj za Čínou a Kóreou," uviedol Paška novinárom počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

Ako dodal, europoslanci sú veľmi aktívni v tom, aby sa problém sledovania európskych občanov spravodajskými službami riešil komplexne a dôsledne. "Na druhej strane vidíme, že postoje Európskej komisie (EK) aj americkej diplomacie, ktorej sa tento problém týka, sú veľmi laxné a snažia sa problém zamiesť pod koberec," podčiarkol, pričom v tejto súvislosti pripomenul vystúpenie eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej.

Tá sa vyjadrovala k údajnému sledovaniu NSA bankových údajov Európanov, ktoré spravuje belgická spoločnosť SWIFT. "Keď informovala o bilancii svojich krokov, tak konštatovala, že dostala list od amerického tajomníka ministerstva financií, ktorý tvrdil, že jeho krajina nemá žiadny prístup k týmto údajom. A ona na základe toho, že mu verí, neurobila ďalšie opatrenia," priblížil Paška, s tým, že EK a únia má páky na zistenie toho, či sa s týmito bankovými údajmi neoprávnene nakladalo. Podľa neho sa to dá prostredníctvom európskeho policajného úradu Europol. "Bohužiaľ, túto iniciatívu a tieto možnosti komisia nechce využiť," uviedol Paška.

Nemyslí si, že hoci USA naznačili ochotu urobiť isté zmeny, že sa vzdajú dát, ktoré získali cez SWIFT. "Tieto údaje sú využiteľné nielen na boj proti terorizmu, ale aj v hospodárskej oblasti. Prakticky majú takto presné informácie o obrate všetkých významných firiem z Európy a vedia to v konkurenčnom boji využiť," konštatoval Paška.

Video EurActiv.com k téme v anglickom jazyku (MEPs urge EU leaders to suspend SWIFT agreement nájdete na tejto linke.)