Europoslanci: Obranu priemyslu pred čínskym dumpingom treba urýchliť

čínska oceľ

Dovoz čínskej ocele do Európy sa zvyšuje. FOTO-TASR/AP

Spojené štáty a Európska únia sa snažia chrániť svoje trhy pre lacným čínskym dovozom. Pozornosť upriamili najmä na oceliarstvo.

Americké úrady vo februári uvalili na čínsky dovoz ocele clá v rozmedzí od 63 do 190 percent.

Únia niektoré čínske výrobky zaťažila daňami vo výške 30 až 65 percent. A v utorok 28. februára Európska komisia potvrdila uvalenie trvalých ciel na dovoz oceľových platní z Číny vo výške 65 a 73 percent.

Čínska výnimka sa skončila

Vlani v decembri Číne vypršala pätnásťročná výnimka z prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Tá umožnila ostatným členom používať pre výpočet antidumpingových opatrení špeciálnu metodiku.

https://euractiv.sk/fokus/energetika/cinsky-novy-rok-v-europe-boj-s-dotovanou-ocelou-pokracuje/

Vďaka nej mohli štáty na čínske výrobky uvaľovať omnoho vyššie clá a svoje trhy tak chrániť pred lacným dovozom a dumpingom.

S nadobudnutím štatútu trhovej ekonomiky sa to však môže zmeniť. Pritom trhový status Číne už priznalo viac ako 90 krajín sveta.

Komisia navrhuje nový prístup

Európska komisia však prišla s odlišným prístupom.

Navrhla novú legislatívu, ktorá už s delením štátov na trhové a netrhové ekonomiky vôbec nepočíta. Ak nová právna úprava prejde, Únia bude voči Číne môcť uvaľovať ochranné opatrenia aj naďalej.

Otázka udelenia trhového štatútu tak už nebude hrať žiadnu úlohu.

Vďaka novým pravidlám by už EÚ štáty neposudzoval ako celky, ale zamerala by sa na ich jednotlivé trhy. Pokiaľ by na niektorom z nich objavila nekalé praktiky alebo porušovanie voľného obchodu, nemala by žiaden problém zvýšiť clá, či netarifné prekážky.

Štátom sa návrh pozdáva

Návrh Komisie sa u členských štátov doposiaľ nestretol s výrazným odporom. Vyzerá to tak, že koniec delenia na trhové a netrhové ekonomiky sa vládam pozdáva.

Súhlas vyjadrila aj česká europoslankyňa Dita Charanzová.

„Rozhodne súhlasím s tým, že musíme hľadať spôsob, ako pred dumpingovým dovozom z Číny chrániť oceliarov, keramikov a ďalšie odvetvia. O to viac v situácii, keď vidíme s akou politikou voči Číne prichádzajú Spojené štáty,“ hovorí.

„Návrh Komisie ide v tomto zmysle správnym smerom. Návrh opatrení je však potrebné ešte dopracovať, tak aby týmto odvetviam dával ozajstné záruky,“ dodala.

Za väčšiu ochranu je aj europarlament

Vášnivé diskusie ohľadom priznania trhového štatútu Číne prebiehali v rámci EÚ behom celého minulého roka.

Neboli to len europoslanci, ale aj európsky priemysel, kto sa z veľkej časti tvrdo staval proti tomu, aby sa Únia na túto ázijskú veľmoc pozerala ako na trhovú ekonomiku.

„Všetky dôkazy jasne ukazujú, že Čína trhovou ekonomikou nie je,“ uviedol nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer (Zelení/EFA).

„Neexistuje žiadny dôvod, aby Únia s Čínou takýmto spôsobom jednala. Naopak, mala by využiť všetky prostriedky, aby sa voči nekalej konkurencii bránila a chránila tak svoj priemysel a pracovné miesta.“

Európski výrobcovia nemôžu čakať

Ešte ostrejšie sa vyjadril britský europoslanec David Martin (S&D).

„Na zlepšovaní a posilňovaní ochrany nášho obchodu pred dovozom s Číny musíme trvať,“ tvrdí Martin.

„Európski výrobcovia už nemôžu ďalej čakať. Musíme jednať ihneď. V opačnom prípade tu zakrátko neostane žiaden úniový priemysel, ktorý by sme brániť mohli,“ vyhlásil.“

V Európe stratili prácu tisícky oceliarov

Proti uznaniu Číny ako trhovej ekonomiky sa z radov európskych priemyselníkov stavali najmä oceliari.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/sef-euroferu-zda-sa-ze-cina-chce-ovladnut-svetovy-trh-s-ocelou/

„Stále opakujeme, že priznanie štatútu trhovej ekonomiky by malo zničujúci efekt nie len pre oceliarsky priemysel,“ uviedol v minulosti prezident Európskej asociácie oceliarov Geert Van Poelvoorde.

„Čína sa v žiadnom prípade nesmie považovať za trhovú ekonomiku,“ dodal.

Nárast dovozu o 120 percent

Jeho obavy sú pravdepodobne na mieste.

Peking každoročne vyrobil o 400 miliónov ton viac ocele, ako sám spotrebuje. Európska únia zaznamenala od roku 2013 nárast čínskeho dovozu o 120 percent, pričom o prácu naprieč Úniou prišli tisíce oceliarov.

Čínska výroba ocele naviac v roku 2016 vzrástla o ďalších 37 miliónov ton.

Ochranu žiada aj Stredoeurópska iniciatíva

V súčasnosti Čína vyrába viac než polovicu svetovej produkcie ocele.

Veľké prebytky na domácom trhu, majú potom za následok predaj pod cenu na svetových trhoch a porušovanie medzinárodných obchodných dohôd. Peking preto v tomto smere opakovane obviňujú z rozsiahleho dumpingu.

Za väčšiu ochranu úniových trhov pred čínskym dovozom sa vyslovila aj Stredoeurópska iniciatíva združujúca zamestnávateľské a podnikateľské zväzy v strednej a východnej Európe.

„Chceme, aby naše vlády trvali na tom, že právny rámec na obranu našich podnikov musí zostať zachovaný, dokonca sa musí posilniť,“ zhodla sa iniciatíva.