Europoslanci si s kongresmanmi vyjasňovali, čo je sledovanie

© European Union 2013 - Source EP

„Nie sme zo súčasnej situácie šťastní, ale vieme, že o tom môžeme s USA hovoriť, pretože je to krajina, kde platí vláda zákona,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii europoslancov a členov amerického Kongresu z výboru pre dohľad na tajnými službami europoslanec Elmar Brok (EĽS) , predseda výboru EP pre zahraničné veci z Nemecka.

„Chceme spolupracovať v boji proti terorizmu, ale musíme vedieť, kde sú limity v podobe ochrany osobných údajov, čo je oblasť, kde má EÚ právomoci." EP podľa jeho slov chce  "vyriešiť túto záležitosť čo možno najrýchlejšie", aby sa neohrozili napríklad rokovania o obchodnej dohode s USA (TTIP).

Spravodajca Európskeho parlamentu pre vyšetrovanie masového elektronického sledovania, Claude Morales, labouristický europoslanec z Veľkej Británie, bude návrh správy prezentovať dnes vo výbore LIBE. Verí, že parlamentné vyšetrovanie prispeje k obnoveniu dôvery medzi úniou a USA. Prihovára sa za zastrešujúcu dohodu medzi oboma stranami, ktorá by upravila prenos dát.

Kongresman a predseda výboru Mike Rogers ocenil pohostinnosť s akou bola americká delegácia prijatá v Európskom parlamente. Po októbrovej návšteve europoslancov z výboru LIBE v USA ide už o druhé podobné stretnutie.

Diskusia pomohla podľa kongresmana vydefinovať, v čom sa strany nezhodnú. Podľa neho je problém už v názvosloví a Európania si pod "masovým dohľadom" predstavujú niečo iné, než o čo v skutočnosti ide.

"Na každý prekazený teroristický plán v USA pripadajú tri také v EÚ," tvrdí Rogers. Spolu ich možno kritizovaným programom pripísať 54, prehlásil. "Tak si to prepočítajte."

Elmar Brok k tomu pridáva známy nemecký prípad pokusu o teroristický útok na vojenskú základňu Rammstein v Nemecku. Mike Rogers tak priamo spochybnil argumenty, podľa ktorých neexistuje priamy dokaz, že sporné dáta pomohli predísť teroristickému útoku.

Ako ďalší dôvod pre extenzívne sledovanie dát uvádza masívnu kybernetickú , hospodársky zameranú špionáž zo strany Číny, ktorá ústi do porušovania práv duševného vlastníctva a reálnych strát amerických a európskych podnikov, vrátane straty veľkého počtu pracovných miest.

Rogers tiež tvrdí, že systém dohľadu nad americkými tajnými službami so všetkými svojimi vrstvami – Kongres, Ministerstvo spravodlivosti, súdy a interný systém bŕzd a protiváh – nemá vo svete ani v Európe obdobu. "Skúste taký nájsť, nepodarí sa vám to.“ Pripúšťa ale, že sa vždy dá popracovať na transparentnosti systému.

Ostro kritizoval snahu Európskeho parlamentu o priamu komunikáciu s Edwardom Snowdenom, pričom to označil za hrozbu pre dialóg s Európou.

Voči postupu, akým sa pôvodne dohodlo vypočutie Edwarda Snowdena v LIBE prostredníctvom videa zo záznamu, v ktorom mal reagovať na otázky zaslané europoslancami, mali niektoré politické skupiny, napríklad EĽS, výhrady.

"Predstavovali by sme si interaktívnejší formát,“ povedal Alex Voss, tieňový spravodajca euroľudovcov. Definitívny súhlas s pozvaním Snowdena tak vydalo až politické vedenie EP – Konferencia predsedov politických skupín – v utorok ráno. Sekretariát výboru mohol Snowdena oficiálne pozvať, termín a detaily jeho svedectva zatiaľ nie sú známe.

Spravodajca Claude Moraes dodáva, že nemá ísť o priestor na exhibíciu, ale na zodpovedanie férových a dôsledných otázok.

Na dnešnom zasadnutí LIBE sa europoslancom opať prihovorí napríklad Glenn Greenwald, hlavný Snowdenov kontakt z novinárskeho prostredia.