Europoslanci volajú po prísnejšej kontrole vývozu zbraní

Na archívnej snímke z 12. februára 2018 jednotky verné exilovej vláde v Jemene hliadkujú v meste Hudajda. [TASR / AP / Nariman El-Mofty]

Európsky parlament v stredu (14. novembra) schválil správu o kontrole exportu zbraní. Vyslovil sa v nej za prijatie prísnejších pravidiel pre vývoz zbraní mimo územie Únie vrátane sankcií.

„Tohtoročná správa ide v mnohom za rámec nastavený predošlými uzneseniami. Podarilo sa nám presadiť rozšírenie ôsmich kritérií pre vývoz zbraní na vojenský a policajný personál. Návrh požaduje, aby sa Európsky program priemyselného rozvoja obrany (EDIDP) a Európsky obranný fond (EDF) podriadili kontrolnému mechanizmu,“ povedala k uzneseniu autorka každoročnej parlamentnej správy o exporte zbraní Sabine Lösingová z ľavicovej frakcie GUE/NGL.

Za jeho prijatie hlasovalo 427 poslancov, 150 boli proti a 97 sa zdržalo. Zo slovenských europoslancov sa za prijatie rezolúcie vyslovili Monika Beňová, Vladimír Maňka, József Nagy, Monika Smolková, Ivan Štefanec, Boris Zala a Anna Záborská.

Proti boli Richard Sulík a Branislav Škripek. Zdržali sa Pál Csáky, Eduard Kukan, Miroslav Mikolášik a Jana Žitňanská.

Členské štáty EÚ uplatňujú odlišné postupy pri vývoze zbraní do tretích krajín, a to napriek spoločnej pozícii Rady, ktorá síce predstavuje právne záväzný rámec, avšak bez možnosti postihovať jej nedodržiavanie.

Text uznesenia preto požaduje zavedenie mechanizmu, prostredníctvom ktorého by boli členské štáty neuplatňujúce spoločné pravidlá EÚ sankcionované.

Európske zbrane používali v Jemene, Iraku aj Sýrii

Kritici európskeho vývozu zbraní poukazujú na prípady, kedy sa zbrane dostali do destabilizovaných krajín, kde prispievajú k násiliu, a v konečnom dôsledku porušujú zásady, ktorými sa únia pri exporte riadi.

„V Jemene sú európske zbrane zodpovedné za tri roky trvajúcu občiansku vojnu,“ vysvetľovala Lösingová počas plenárneho zasadania Parlamentu v Štrasburgu.

Kontroverzným sa ukázal najmä vývoz zbraní do Saudskej Arábie, ktorá pravidelne porušuje šesť z ôsmich európskych kritérií. Európske zbrane pomáhajú koalícii vedenej Saudskou Arábiou viesť v Jemene vojnu proti šiitskym povstalcom podporovaným Iránom. Prebiehajúci konflikt si zatiaľ vyžiadal približne 56 tisíc obetí.

Únii v tejto oblasti podľa správy chýba mechanizmus vyhodnocovania rizík a kontroly koncového využitia zbraní.

„Musíme ukončiť európske vojnové šialenstvo, ako aj bezohľadný a lukratívny obchod so smrťou poháňaný európskymi zbraňami,“ povedala Lösingová.

Správa poukazuje na fakt, že mnoho zbraní z Európy v posledných rokoch skončilo v rukách teroristických skupín. Ako príklad správa uvádza množstvo európskych zbraní, ktoré boli využité Islamským štátom v Sýrii a Iraku. Tieto zbrane napokon pomáhajú vytvárať okolnosti, ktoré ľudí nútia k úteku z ich domovov.

„Spoločné stanovisko k vývozu zbraní musí byť efektívne implementované, čo si vyžaduje okrem iného aj sankčný mechanizmus“

Spoločné stanovisko k vývozu zbraní definuje osem kritérií slúžiacich ako rámec, v ktorom by členské krajiny mali pohybovať pri udeľovaní licencií pre vývoz zbraní.

Merkelová je voči Saudom kvôli Chášukdžího smrti najostrejšia. Paríž, Londýn aj Washington vyčkávajú

Okolnosti smrti saudskoarabského novinára žiadajú prešetriť mnohí európski politici. Kým Nemci už avizovali embargo na vývoz zbraní, Francúzi aj Briti, ktorí s krajinou v tomto odvetví intenzívne obchodujú, sú zatiaľ opatrnejší. Intenzívnu politickú hru rozohrali aj Turci. 

Koordinovaný postoj proti Saudskej Arábie je nepravdepodobný

Od brutálnej vraždy saudskoarabského novinára Džamala Chášakdžího v Turecku je to už druhá schválená rezolúcia vyzývajúca k sprísneniu podmienok pri vývoze zbraní.

Niektoré európske krajiny ako Francúzsko, Nemecko či Spojené kráľovstvo sú za svoju vývoznú politiku na Blízky východ kritizované dlhodobo.

Po vražde sa ale vo všetkých spomenutých krajinách ozvali nesúhlasné hlasy aj zvnútra. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ako prvá zakázala vývoz zbraní do Saudskej Arábie pokiaľ nebude vražda objasnená. Vo svojom minulotýždňovom prejave v Štrasburgu Merkelová volala po spoločnej politike obstarávania zbraní, ktorá by mohla vydláždiť cestu pre hlbšiu koordináciu politík vývozu zbraní.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian tento týždeň oznámil, že Paríž sa zaviazal dodržiavať striktné pravidlá znemožňujúce predávať zbrane, ktoré by mohli byť použité proti civilistom.

Po zákaze predaja do Saudskej Arábie volajú aj niekoľkí poslanci britského parlamentu. Zatiaľ poslednou krajinou, ktorá zastavila predaj zbraní do Saudskej Arábie je Nórsko.

Spoločný európsky postoj proti predaju zbraní do Saudskej Arábie je však podľa expertov nepravdepodobný, nakoľko obchodné záujmy stále prevažujú nad ľudsko-právnymi otázkami.

Európska únia je druhý najväčší vývozca zbraní na svete. Na svetovom trhu je s 27 percentami za Spojenými štátmi (34 percent). Tretím najväčším vývozcom je Rusko s 22 percentným podielom na trhu.