Európska nadácia bude šíriť demokraciu za hranicami Únie

Minulý týždeň začala oficiálne pôsobiť nová Európska nadácia pre demokraciu cez partnerstvo (European Foundation for Democracy through Partnership – EFDP).

Cieľom zoskupenia 15 organizácii z celej Európy je podporovať šírenie demokracie a slobody za hranicami Únie a byť pridanou hodnotou existujúcich programov demokratickej asistencie, ktoré má Európska únia. Predsedom rady patrónov sa stal bývalý český prezident a známy disident Václav Havel. Medzi ďalších patrónov organizácie sa radia bývalý predseda Európskej komisie, Jaques Delors, bývalý podpresdeda EK, Etienne Davignon, bývalý minister zahraničných vecí Dánska, Uffe Ellemann Jensen, ako aj bývalý šéf diplomacie Holandska, Bernard Bot, a bývalý nemecký prezident, Richard von Weiszäcker. Ide o ľudí, ktorí zdieľajú presvedčenie, že demokracia a ľudské práva by mali byť v centre zahraničnopolitickej aktivity Európy.

Václav Havel v otváracom príhovore pri príležitosti vytvorenia nadácie v EP povedal, že sa niekedy zabúda na duchovné hodnoty, ktoré Európu spájajú a práve táto nadácia by mohla pomôcť ich oživiť. “EÚ má trošku povesť opatrnej inštitúcie, ktorá obyvkle dosť dlho váha, než sa vyjadrí k nejakej kontroverznej téme týkajúcej sa ľudských práv, pretože prihliada na bilaterálne vťahy, ekonomické záujmy a podobne.” Nadácia však, môže robiť to, čo EÚ nemôže, dávať podnety, vedomosti, skúsenosti a finančne podporiť občiansku spoločnosť, ktorá v niektorých krajinách funguje v takmer v ilegalite. 

Jedným z členou rady EFDP je aj Martin Bútora, prezident slovenského think-tanku Inštitút pre verejné otázky (IVO), a to ako zástupca zoskupenia PASOS (Policy Association for an Open Society) spolu s Jacekom Kucharczykom. PASOS ako sieť 35 think-tankov sa zúčasťňovalo na práci riadiaceho výboru, ktorý pripravoval vznik novej európskej nadácie.

Slovenský europoslanec Milan Gaľa (EPP-ED) hovoril o vytvorení EFDP na včerajšom otvorení plenárneho zasadnutia v Štrasburgu: “Mnohí z nás prežili časť svojho života v totalitnom režime. Dnes po získaní slobody považujem za nutné, aby sme pomáhali odvážnym ženám a mužom, ktorí sa vo svojich krajinách usilujú o slobodu a demokraciu.”

Nadácia sa bude zamieravať na krajiny ako sú Barma, Kuba, Čína alebo, Európe geograficky najbližšie, Bielorusko. “Ja viem z vlastnej skúsenosti ako je medzinárodná pomoc dôležitá, pre tých ktorí sa snažia o slobodnejšie pomery vo svojich krajinách”, povedal Havel.

“Myslím si, že teraz pred Európu stojí úloha, už nič násilím nevyvážať, ale inšpirovať”. Podľa bývalej českej hlavy štátu bude teraz úlohou nadácie zhromažďovať peniaze z rôznych zdrojov, pričom dúfa, že sa projekt bude tešiť priazni Európskeho parlamentu či Európskej komisie, s ktorými by mohla EFDP úzko operovať.

Ako povedal v pléne Milan Gaľa, je potrebné hľadať spôsoby, ako z rozpočtu Európskej únie podporiť aktivity Európskej nadácie pre demokraciu. “Môžeme sa tak v zápase za šírenie slobody pridať k osobnostiam, akými sú Václav Havel, Richard von Weizsäcker, Jacques Delors a ďalší, ktorí prijali pozvanie do rady patrónov tejto nadácie”, uviedol Gaľa.