Európski „jazykári“ sa budú učiť po čínsky

Foto: flickr.com

Včera bol spustený projekt „Okno EÚ,“ v rámci ktorého pocestuje do Číny 200 európskych učiteľov čínskeho jazyka a ďalších 400 ľudí, medzi nimi riaditelia škôl a iný pedagogický personál. Komisár pre viacjazyčnosť, Leonard Orban, a čínsky minister školstva, Zhang Xingsheng, sa dohodli, že prvá fáza Čínou sponzorovaného projektu sa uskutoční v období 2009 – 2010.

Študijné pobyty Európanov v Číne potrvajú 10 dní. Program je súčasťou širšieho štruktúrovaného dialógu medzi EÚ a Čínou v oblasti vzdelávania a kultúry. Spolupráca sa začala v januári 2008 v Bruseli. Čínsky viceminister a európsky komisár vtedy identifikovali tri prioritné oblasti spolupráce:

  • výučba jazykov,
  • vzájomné uznávanie doktorátov PhD,
  • vzdelávanie prostredníctvom športu.

Európa však ťahá vo vzťahoch s Čínou za kratší koniec:

  • Vzájomné obchodné vzťahy sa ponášajú na jednosmernú cestu. Európa čelí ročnému obchodnému deficitu vo výške 160 mld. eur.
  • Zatiaľ čo 600 Európanov pocestuje do Číny na 10-dňové pobyty, čínski univerzitní študenti môžu bez väčších problémov vycestovať do Európy a uchádzať sa o podporu z grantových programov, napríklad z mobility Erasmus Mundus.

Leonard Orban považuje „Okno EÚ“ za „dôležitý krok, ktorý povzbudzuje k jazykovému vzdelávaniu a podporuje porozumenie medzi oboma kultúrami.“ Podľa neho táto a podobné iniciatívy prispievajú k zlepšenie štandardov vzdelávania a posilňujú kultúrne a obchodné väzby. „Jazyk je hlavným kanálom komunikácie a porozumenia,“ dodáva Zhang Xingsheng.

Najviac ľudí na svete hovorí ako svojím rodným jazykom práve Mandarínskou čínštinou. Ich počet sa približuje k 900 miliónom. Je oficiálnym jazykom Číny, Taiwanu a Singapuru a rovnako aj jazykom niekoľkých medzinárodných organizácií, napríklad OSN. Dôležitosť čínskeho jazyka rastie súbežne s „boomom“ tamojšej ekonomiky.