Európski lídri sa postavili na stranu Washingtonu. Z posledného útoku na Saudov obvinili Irán

Hovorca saudskoarabského ministerstva obrany pri ostatkoch striel, ktoré zasiahli ropné zariadenia. [EPA/Stringer]

Paríž, Berlín aj Londýn vyzývajú strany k deeskalácii. Washington vyhlásenie ocenil a tvrdí, že posilní diplomaciu a mier v regióne.

Lídri Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva sa v pondelok (23. september) zhodli, že útok na dôležité ropné zariadenia v Saudskej Arábii tento mesiac podnikol Irán. Teherán vyzvali, aby si namiesto ďalších provokácií zvolil dialóg. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Je jasné, že za tento útok nesie zodpovednosť Irán. Iné vysvetlenie neexistuje,“ uviedli francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a britský premiér Boris Johnson v spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnilo Francúzsko po stretnutí v New Yorku. Konalo sa popri zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Trojica lídrov však zdôrazňuje, že riešením je diplomacia. „Útok jednoznačne zvýrazňuje potrebu deeskalácie,” tvrdia.

EÚ varuje pred nestabilitou po útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii

Európska únia upozornila na „reálne ohrozenie regionálnej stability“ na Blízkom východe po útokoch na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Existuje riziko, že útoky narušia svetové dodávky ropy.

Irán popiera obvinenia z účasti na útoku v Saudskej Arábii. K napadnutiu ropných zariadení pomocou dronov sa prihlásili povstalci-húsíovia podporovaní Iránom, proti ktorým bojuje v Jemene koalícia na čele so Saudskou Arábiou.

Húsíovia 20. septembra navrhli, že zastavia útoky na Saudskú Arábiu ako súčasť mierovej iniciatívy.

Saudská arábia aj Spojené štáty sú o aktivite Teheránu presvedčené. Tvrdia, že doterajšie dôkazy jasne ukazujú, že strely, ktoré ciele zasiahli, prichádzali zo severu a severozápadu, a preto nešlo o útok z Jemenu.

USA: Vyhlásenie EÚ lídrov posilní mier

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo trojici krajín za stanovisko poďakoval.

Spojené štáty ďakujú našim blízkym priateľom, Spojenému kráľovstvu, Francúzsku a Británii, za ich jasné vyjadrenie, že za tento vojnový akt voči Saudskej Arábii a jeho dôsledok na región a svet nesie zodpovednosť výlučne Irán,“ napísal Pompeo na Twitteri.

Posilní to diplomaciu a vec mieru. Vyzývame každý národ, aby sa k tomuto odsúdeniu iránskych činov pripojil,“ dodal.

Poľsko mieša karty v globálnych vzťahoch, aktivizuje sa v oblasti Iránu aj Kašmíru

Varšava ako predsedajúca krajina v Bezpečnostnej rade OSN hrá v auguste prím na scéne globálnych vzťahov. Nateraz dokonca zvažuje svoje zapojenie do americkej misie v Hormuzskom prielive a v rukách má aj diskusie medzi Indiou a Pakistanom o Kašmíre.

Marcon: Irán by mal pomôcť znížiť napätie na Blízkom východe

Len krátko po tom, ako Emmanuel Macron spoločne s britským premiérom a nemeckou kancelárkou obvinili Teherán z ničivého útoku na saudskoarabskú ropnú infraštruktúru, sa konalo aj stretnutie francúzskeho prezidenta s iránskym lídrom Hasanom Rúháním.

Približne hodinu a pol trvajúci rozhovor v New Yorku diskutovali obaja lídri o možnostiach, ako zachrániť jadrovú dohodu, o bilaterálnych vzťahoch, ako aj o Rúháního novej iniciatíve s cieľom stabilizovať situáciu na Blízkom východe.

Cesta k zníženiu napätia na Blízkom východe sa zúžila, a preto je načase, aby Irán pomohol zamedziť vzniku krízy v tomto regióne, uviedla po stretnutí kancelária francúzskeho prezidenta.

Prezident povedal, že v súčasnej situácii je cesta k deeskalácii úzka, avšak omnoho dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, pričom prišiel čas, aby Irán začal v tomto smere (deeskalácie) podnikať koky,“ píše sa vo vyhlásení kancelárie francúzskeho prezidenta.

Napriek dohode o jej dôležitosti, partnerské krajiny NATO nikdy skutočne nevypracovali koherentnú stratégiu pre Blízky východ. Západoeurópski partneri pristupovali k problémom regiónu viac z perspektívy, ktorá chránila ich vlastné miestne záujmy. Aj v tom preto tkvie rozdielnosť pohľadov na zapojenie spoločných síl.