Európski oceliari budú pochodovať na Brusel

Zdroj: Zhao jian kang / Shutterstock

Približne 5000 oceliarov a odborárov sa budúci pondelok v Bruseli zúčastní protestného pochodu na podporu férového obchodu a rastu pracovných miest v Európe. Zástupcovia sektora chcú upozorniť na nekalé praktiky čínskych vývozcov a vyjadriť nesúhlas s udelením štatútu trhovej ekonomiky Číne.

Podľa európskych oceliarov sa objemy dumpovaného dovozu ocele z Číny za posledných 18 mesiacov zdvojnásobili. Čína má totiž v dôsledku vládnych zásahov domáce prebytočné kapacity ocele v množstve okolo 400 miliónov ton, čo je takmer trikrát viac ako celkový dopyt po oceli v EÚ.

„Pochod na Brusel,“ ktorý sa začne 15. februára na poludnie pred budovou Európskej komisie a Európskej rady sa zúčastní aj takmer stovka hutníkov z Košíc a to vrátane prezidenta spoločnosti U.S. Steel Košice Scotta Buckisa.

„Kolegovia oceliari z viac než 15-tich členských štátov EÚ sa chystajú do Bruselu,” povedal Axel Eggert, generálny riaditeľ združenia európskych oceliarov EUROFER. „Pripoja sa k tisícom zamestnancov, zamestnávateľov a zástupcov odborov z najväčších európskych priemyselných firiem,” dodal.

Organizáciu protestného pochodu zastrešuje AEGIS Europe, združenie 30 priemyselných odvetví Európy, vrátane oceliarskeho priemyslu, výrobcov hliníka, keramiky, skla, solárnych panelov a výroby bicyklov.

Iba férové podmienky

Zástupcovia európskeho priemyslu, odborov a zamestnávateľov včera zároveň zverejnili Európsky priemyselný manifest za voľný a spravodlivý obchod, v ktorom naliehajú na európskych politikov, aby zastavili neférovo lacný dovoz z Číny a zvážili, aké následky pre európske hospodárstvo by malo uznanie Číny ako trhovej ekonomiky.

„Sme jednotní vo svojom odkaze Bruselu: Čína nie je trhové hospodárstvo. EÚ nesmie Číne štatút udeliť, pretože čínsky dumping už dnes ničí pracovné miesta v EÚ a podkopáva voľný a spravodlivý obchod. Nemôžeme si dovoliť stratiť až 3,5 milióna pracovných miest a 228 miliárd eur z ročného HDP,“ vyhlásil hovorca združenia AEGIS Europe Milan Nitzschke.

Čína je podľa hovorcu združenia „riadená ekonomika“, ktorá nerešpektuje „najzákladnejšie princípy Svetovej obchodnej organizácie“ (WTO) a spĺňa iba jedno z piatich kritérií trhového hospodárstva, ktoré si stanovuje EÚ.

Proti automatickým koncesiám pre Čínu v roku 2016 vystupujú aj europoslanci z druhej najväčšej politickej frakcie Európskeho parlamentu Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov.

„Naša politická skupina nalieha na Európsku komisiu, aby spolupracovala s ostatnými členmi WTO, aby sa strategicky koordinoval spoločný postup v rámci WTO pred prijatím akéhokoľvek opatrenia,“ uviedol pre EurActiv slovenský europoslanec Vladimír Maňka (S&D/Smer-SD). „EÚ musí mať účinné antidumpingové nástroje, ktoré budú brať do úvahy skutočnú situáciu na trhu v Číne,“ dodal.

Európska komisia tvrdí, že únia musí do konca roka zmeniť metodiku na výpočet ochranných ciel na čínske výrobky. Vyplýva to z prístupového protokolu Číny do WTO. Komisia však bude hľadať „zlatú strednú cestu,“ aby sa vyhla prípadnej žalobe ale ochránila európsky trh. Uviedla to minulý týždeň eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Členské štáty upozorňujú na problém

Urýchlené riešenie problému žiadajú aj ministri členských štátov. Sedem z nich poslalo minulý týždeň podpredsedovi Komisie Katainenovi a eurokomisárkam Bieńkowskej a Malmströmovej list, v ktorom ich žiadajú, aby sa naplno venovali riešeniu nekalých obchodných praktík, ktorým nedokážu európski oceliari konkurovať. List zverejnil britský denník the Financial Times.

Hoci Komisia uvalila na viaceré oceliarske výrobky z Číny, Ruska a Taiwanu ochranné dovozové clá, členské štáty tvrdia, že v porovnaní so Spojenými štátmi sú tieto opatrenia nedostatočné.

„Európska komisia nemôže ostať pasívna keď strácame pracovné miesta a zatvárame oceliarne…Nemôžeme čakať až kým škody spôsobené neférovým obchodom budú pre náš priemysel nezvratné,“ hovorí sa v liste, ktorý okrem Poľska podpísali ministri z Nemecka, Veľkej Británie, Talianska, Francúzska, Belgicka a Holandska.

Komisia včera potvrdila, že s členskými štátmi zdieľa podobné obavy. „Na problém sme už upozornili našich obchodných partnerov, plánujeme využiť všetky dostupné obranné mechanizmy ale aj tzv. investičný Junckerov balíček na podporu energeticky náročného priemyslu,“ povedala na tlačovej konferencii hovorkyňa Komisie Mina Andreeva. Konkrétne návrhy však nechcela špecifikovať.