Európsky nástroj proti americkým sankciám voči Iránu je pripravený

Európsky špeciálny účelový nástroj by mal umožniť obchod s Iránom napriek americkým sankciám. [EPA-EFE/Abedin Taherkenareh]

Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo sa dohodli na zavedení špeciálneho účelového mechanizmu. Jeho spustenie podľa diplomatov zatiaľ blokujú rozpory medzi členskými krajinami.

Európski signatári Iránskej jadrovej dohody (JCPOA) z roku 2015, Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo, sa dohodli na zavedení špeciálneho účelového nástroja, ktorý bude obchádzať novozavedené americké sankcie. Krajiny chcú týmto spôsobom dohodu udržať pri živote po tom, ako od nej americký prezident Donald Trump v máji minulého roku odstúpil.

Mechanizmus budú spoločne financovať traja signatári. Iránu umožní prijímať platby aj napriek americkým sankciám. Sídliť by mal vo Francúzsku.

„V súčasnosti sa nachádzame v momente tesne pred implementáciou nášho plánu. Nástroj zatiaľ nie je registrovaný, ale čoskoro bude,“ povedal na stretnutí v Bruseli nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Američania sa plánu neobávajú

Administratíva Donalda Trumpa s nástrojom nesúhlasí a označuje ho za pokus obísť jeho stratégiu „maximálneho tlaku“. Poradkyňa amerického ministerstva financií pre oblasť sankcií Sigal Mandelkerová zároveň spochybnila jeho funkčnosť. Plánu sa preto neobáva.

Špeciálny účelový nástroj by mal podľa plánu inkasovať peniaze od spoločností, ktoré chcú pokračovať v obchodovaní s Iránom. Obratom získajú výnimku z dovozu ropy alebo povolenie pre obchod s tovarmi ako sú potraviny a lieky.

Únia sa s Ruskom a Čínou dohodla na platobnom systéme pre Irán

Ministri piatich krajín sú odhodlaní rozšíriť opatrenia na ochranu dohody proti americkým sankciám, ktoré oslabujú iránsku ekonomiku. Keď začnú v novembri platiť sankcie na ropu, Teherán pravdepodobne nebude mať inú možnosť, ako ju pod cenu predávať Rusku alebo Číne.

Nástroj vychádza z iniciatívy vlád troch spomenutých krajín, avšak Únia má v pláne spustiť ho spolu s formálnym vyhlásením podporeným všetkými 28 krajinami Únie. Vyhlásenie by podľa plánu malo obsahovať celé spektrum európskych obáv a záujmov ohľadne Islamskej republiky.

Postoj Únie k Iránu je v súčasnosti ambivalentný. Na jednej strane Únia Irán pochválila za jeho snahu ďalej sa dohody držať aj napriek odstúpeniu kľúčového hráča, na druhej strane rastú obavy z iránskeho programu vývoja balistických rakiet, situácie v oblasti dodržiavania ľudských práv, či miešania sa do konfliktov na blízkom východe.

Diplomatické zdroje uvádzajú, že vyhlásenie doteraz blokovali Taliansko a Španielsko. Rokovať by o ňom mali ministri zahraničných vecí na stretnutí v rámci Rady Európskej únie 12. februára.

Zástupcovia Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva zatiaľ neoznámili, či budú čakať na konsenzus ohľadne vyhlásenia alebo mechanizmus spustia bez neho.

Šéf iránskeho jadrového programu Ali Akber Salehi minulý týždeň oznámil, že pokiaľ dohoda zlyhá, Irán je pripravený jadrový program obnoviť.