Európsky parlament uznal vznik nezávislej Palestíny, aspoň v princípe

foto: Demonštrant máva palestínskou zástavou, zdroj: TASR/AP

Európsky parlament (EP) včera (17. december) prijal kompromisné uznesenie, v ktorom podporil vznik samostatného palestínskeho štátu.

„Výsledkom tohto riešenia by mal byť bezpečný Izraelský štát a s ním susediaci nezávislý, demokratický a životaschopný Palestínsky štát, ktorých občania by vedľa seba žili v mieri a bezpečí na základe práva na sebaurčenie a úplného dodržiavania medzinárodného práva,“ hovorí sa v uznesení.

EP vyjadril podporu dvojštátnemu riešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu, s tým, že obe krajiny uznajú hranice určené v roku 1967. Uznesenie zdôrazňuje, že osídlenia budované Izraelom na okupovaných územiach sú podľa medzinárodného práva nezákonné. V ilegálnych osadách dnes žije približne 500 000 Izraelčanov.

Poslanci zároveň vyzvali palestínske politické frakcie, vrátane Hamasu, ku kompromisu a ukončeniu vnútorných sporov, ktoré už viackrát znemožnili vznik jednotnej vlády. Zároveň čo najrozhodnejšie odsúdili všetky teroristické či násilné akcie.

Hlasovanie sa uskutočnilo v rovnaký deň, ako zasadnutie signatárov Ženevskej konvencie vo Švajčiarsku. Predstavitelia zmluvných strán Izrael varovali, že musí dodržiavať medzinárodné humanitárne právo na okupovaných palestínskych územiach. Stretnutie bolo bojkotované Izraelom, USA, Kanadou a Austráliou.

Uznesenie, ktoré predložilo päť politických skupín v EP, plénum podporilo pomerom hlasov 498 (za): 88 (proti): 111 (zdržalo sa hlasovania).

Siedmi slovenskí europoslanci hlasovali za uznesenie, Monika Flašíková-Beňová a Branislav Škripek hlasovali proti, traja slovenskí europoslanci sa zdržali hlasovania. Anna Záborská nehlasovala.

"Uznanie Palestíny je pozitívny krok. Rezolúcia EP, ktorej som spoluautor, je vyvážená. Zdôrazňuje právo Izraela na bezpečnosť, vyzýva Hamas na uznanie Izraela, odsudzuje nelegálne židovské osady a vyzýva na mierové rokovania, ktoré povedú k priateľskému spolužitiu štátov Izrael a Palestína v medzinárodne uznaných hraniciach," uviedol po hlasovaní europoslanec Boris Zala.

Hamas už nie je na zozname teroristických skupín

Súd Európskej únie včera nezávisle od hlasovania Parlamentu rozhodol o dočasnom vyňatí Hamasu z listu teroristických organizácii.

Vo svojom odôvodnený uviedol, že predchádzajúce zaradenie Hamasu na zoznam nebolo založené na objektívnom posúdení činností Hamasu, ale na základe informácií médií, internetu a názoru Spojených štátov amerických. 

Súd zároveň vyhlásil, že Hamas bude na zoznam opäť zaradení ihneď, ako sa odstránia formálne nedostatky. „Jedná sa o rozhodnutie na základe procesných dôvodov. Budeme sa tomu ihneď venovať a rozhodneme o príslušných nápravných opatreniach,“ povedala hovorkyňa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné záležitosti Maja Kocijanic.

Zmrazenie finančných prostriedkov predstaviteľov organizácie tak platí aj naďalej.

Spojené štáty americké vyzvali EÚ, aby prehodnotila svoj postoj. „Sme presvedčení, že EÚ by mala aj naďalej zachovať sankcie voči Hamasu,“ povedal hovorca Ministerstva zahraničných vecí USA Len Psaki.

Reagoval aj Izrael, ktorý dlhodobo kritizuje pro-aktívnu politiku EÚ voči palestínskym teritóriám.   Rozhodnutie súdu EÚ považuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu za „ohromné pokrytectvo voči židovskému štátu založenému na holokauste.“

Väčšina západných krajín zaradila hnutie Hamas na zoznam teroristických skupín po vlne násilností voči Izraelu, raketových útokoch z pásma Gazy a samovražedných útokov v rokoch 1993 a 2005.