Európsky rozpočet na rozvojovú pomoc stúpne o 35 %

(zdroj: michael_swan/Flickr)

Pôvodný, májový návrh rozpočtu od Európskej komisie nerátal so zvyšovaním výdavkov na podporu tretích krajín. V priebehu roku 2015 však Komisia svoj návrh dvakrát pozmenila.

Na konci novembra napokon poslanci Európskeho parlamentu schválili rozpočet vo výške 143,9 miliardy eur. Z neho pôjde na kapitolu Globálna Európa vyše 10,2 miliardy eur, čo predstavuje medziročný rast takmer 36 %. Okrem navýšenia platobných prostriedkov na seba môže Európska únia prijať rozvojové finančné záväzky v objeme 9,16 miliardy eur.

Hilary Jeune z humanitárneho združenia Oxfam hovorí, že je to bezprecedentné zvýšenie, prvé za mnoho rokov. Býva pravidlom, že konečný rozpočet neprekročí pôvodný návrh Komisie.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Styliades uviedol, že budúcoročný rekordný rozpočet na rozvojovú pomoc zapríčinil vysoký dopyt: „EÚ bude aj naďalej reagovať na potreby tých najzraniteľnejších. Môže byť hrdá, že v roku 2016 zostane medzi najväčšími darcami humanitárnej pomoci na svete. Ostatných darcov však vyzývam na zvýšenie záväzkov. Od utečeneckej krízy po prírodné katastrofy, svet potrebuje silnú odpoveď.“

Únia pošle finančné prostriedky vo zvýšenej miere do oblastí, z ktorých utečenci utekajú, do oblastí kam smerujú a do konfliktných zón. [EurActiv.sk, 26. 11. 2015]

„Bol najvyšší čas, aby EÚ navýšila svoje prostriedky na rozvoj, no a najväčšou pravdepodobnosťou to dlho nepotrvá,“ myslí si šéfka Oxfamu pri EÚ Natalia Alonso.

Fantómové financovanie

Hľadanie dodatočných prostriedkov vyvoláva u humanitárnych organizácií otázniky. „Hlavnou nezodpovedanou otázkou zostáva, odkiaľ sa tieto peniaze objavia. Komisia robí ďalšie a ďalšie záväzky, no nešpecifikuje ich zdroj,“ povedala Jeune.

Zástupkyňa Oxfamu sa preto obáva, že rozpočet v roku 2017 utrpí v dôsledku terajších prísľubov. Príkladom môže byť Núdzový trustový fond pre Afriku (1,8 miliárd eur), ktorého cieľ je znížiť migračné toky z afrického kontinentu, alebo 3 miliardy eur pre Turecko za to, že na svojom území zlepší podmienky pre utečencov.

Oba zámery by mali svojimi príspevkami podporiť členské štáty. To sa však ukazuje ako veľmi náročné. „Čo sa týka pomoci pre Turecko, Komisia už zvýšila svoj podiel z 500 miliónov na 1 miliardu eur. Poskytne viac, ak členské štáty odmietnu napĺňať svoju časť? To je tá otázka,“ uzavrela Hilary Jeune.