Európsky súd zamietol žiadosť Venezuely o zrušenie sankcií

Venezuelsko-kolumbíjska hranica. [EFE/STR]

Všeobecný súd Európskej únie tvrdí, že cieľom sankcií nie je priamo venezuelský štát. Požiadavka vlády z Caracasu bola pre súd právne neprípustná a zamietnutá.

Všeobecný súd Európskej únie so sídlom v Luxemburgu zamietol v piatok (20. septembra) žiadosť Venezuely o zrušenie sankcií, ktoré pre zhoršujúcu sa situáciu v oblasti ľudských práv Únia uvalila na túto juhoamerickú krajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Súd rozhodol, že žiadosť o zrušenie sankcií zahŕňajúcich zákaz vývozu niektorých druhov tovaru spoločností sídliacich v krajinách Únie, ktorú podali právnici zastupujúci vládu venezuelského prezidenta Nicolása Madura, je neprípustná.

Stane sa Venezuela novým bojiskom svetových mocností?

Spojené štáty aj Európska únia podporili lídra opozície, ktorý vyhlásil, že v štáte preberá exekutívne právomoci. Rusko, Čína, Irán aj Turecko stoja na strane doterajšieho prezidenta Madura. Masové protesty si už vyžiadali obete na životoch.

Cieľom sankcií nie je venezuelský štát

V zdôvodnení rozhodnutia súdu sa zdôrazňuje, že cieľom sankcií nie je priamo venezuelský štát. Požiadavka vlády z Caracasu bola preto právne neprípustná.

„Napadnuté ustanovenia môžu mať na Venezuelskú bolívarskú republiku nanajvýš nepriamy vplyv, … ako obmedzenie zdrojov, z ktorých môže Bolívarská republika Venezuela získať tovar a služby,“ uviedla vo vyhlásení trojčlenná porota.

Súd ešte musí rozhodnúť o námietkach proti týmto opatreniam, ktoré podalo desať z dotknutých 18 predstaviteľov vlády – vrátane venezuelského viceprezidenta Delcy Rodrigueza, na ktorých sa sankcie rovnako vzťahujú.

Venezuela neumožnila europoslancom vstup do krajiny. Únia koncom týždňa vyšle technickú misiu

Venezuelské úrady zamietli vstup do krajiny skupine europoslancov. Vláda ich o odmietnutí vstupu vopred informovala. O situácii rokovala Rada pre zahraničné veci Európskej únie.

Európska únia uvalila ešte v novembri 2017 na Venezuelu zbrojné embargo i sankcie voči 18 vysokopostaveným predstaviteľom tamojšieho režimu zodpovedným za porušovanie ľudských práv.

Podľa údajov OSN sa Venezuela už piaty rok nachádza v recesii, ktorá od roku 2015 vyhnala z krajiny viac ako 2,7 milióna ľudí. Väčšina z nich utiekla pred biedou a neistotou, pričom takmer štvrtina z 30 miliónov Venezuelčanov, ktorí v krajine zostali, zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.