Európu čaká nový zápas o kvóty

Miroslav Lajčák, (zdroj: eu2015lu.eu / Julien Warnand)

„Napriek čiastočnému toku migrantov je to predovšetkým tok utečencov. To mení vzhľad našich morálnych a právnych záväzkov,“ vyhlásila na dvojdňovom neformálnom stretnutí šéfov diplomacií v Luxemburgu podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová.

Rokovanie neformálnej Rady ministrov skončilo v sobotu zhodou, že sa bude hľadať spoločné riešenie. O jeho podobe majú členovia EÚ často diametrálne odlišné predstavy. Mogheriniová zdôraznila, že postupom času sa utečenecká kríza dotkne všetkých: „Dúfam, že si napokon uvedomíme, že títo ľudia smerujú do Európy a nie do jediného členského štátu.“

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn povedal, že v stávke je imidž Európy vo svete. Uviedol tiež, že únia sa približuje permanentnému mechanizmu a čoskoro bude nasledovať diskusia o jeho udržateľnosti. Jeho nemecký kolega Frank-Walter Steinmeier okrem spoločnej azylovej politiky ďalej navrhuje vytvorenie zoznamu bezpečných krajín, kam by sa migranti mohli vrátiť rýchlejšie.

Odmietneme povinné prerozdeľovanie

Miroslav Lajčák v Luxemburgu zopakoval slovenské nie povinným kvótam: „Udržateľné a komplexné riešenie problému migrácie nie je možné cez administratívne a mechanické návrhy formou povinných kvót. Tie totiž neriešia problém pokračujúceho prílevu utečencov do EÚ, nezlepšujú ochranu vonkajších hraníc Schengenu a nezastavia pašerácke aktivity.“

Lajčák tiež pripomenul, že únia nevyriešila ani otázku, čo so žiadateľmi o azyl, ktorí sa nedostanú do krajiny, kam chcú. Rovnakú argumentáciu použil v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda vlády Robert Fico. „Nemôžem za to, že krajiny V4 nie sú pre utečencov atraktívne. Zbytočne nám teda niekto bude nanucovať povinné kvóty. Ako ich tu udržíme? Budeme ich nasilu integrovať, priviažeme ich reťazami?“ polemizoval premiér. Dodal, že je za solidaritu, no iba dobrovoľnú.

Na stretnutí ministrov sa čoraz hlasnejšie hovorilo o požiadavke na mimoriadny summit o utečencoch. Ten sa však nechystá. Hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska informoval prostredníctvom agentúry DPA, že sa otázka migrácie bude riešiť na viacerých fórach. Európska rada bude zasadať podľa plánu v polovici októbra.

Nemecká zodpovednosť

Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v sobotu vyzvala na ukončenie vzájomného obviňovania za posilňovanie migračnej krízy. Terčom kritikov sa v poslednom čase stalo Nemecko a Angela Merkelová.

Kancelárkine slová o tom, že azylové právo nemá limity a ekonomicky silná krajina musí urobiť, čo je potrebné, vzbudili nevôľu u jej koaličných partnerov, v Maďarsku alebo u krajne pravicových politikov vo Francúzsku a v Británii.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň hovoril dokonca o konflikte medzi krajinami. „Tieto zlyhania v komunikácii a pozvania vytvárajú v Maďarsku neriešiteľnú situáciu,“ posťažoval sa Orbán a doplnil, že netuší, čo je nemeckým zámerom. [EurActiv.com, 4. 9. 2015]

Merkelová na to reagovala, že „Nemecko robí to, čo je morálne a právne nevyhnutné – nič viac, nič menej“. V prejave na univerzite v Berne povedala: „Ženevská konvencia sa nevzťahuje iba na Nemecko, je rovnaká pre každý členský štát.“