Fico a Putin veria v nápravu obchodných vzťahov

Moskva, Vladimir Putin, Robert Fico

Robert Fico na návšteve Moskvy, (zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

Napriek tomu, že obchodná výmena medzi krajinami klesá, Slovensko a Rusko majú šancu na obnovenie obchodných vzťahov a ďalšie napredovanie. Ruský prezident Vladimir Putin takto včera v Kremli uvítal slovenského premiéra Roberta Fica. Ten potvrdil záujem vrátiť obchod na úroveň spred niekoľkých rokov.

Už v úvodnej reči Fico spomenul, že témou stretnutia má byť aj budúcnosť OSN. Je to vraj téma, ktorá všetkých zaujíma, a Slovensko môže ponúknuť zaujímavého kandidáta. Podporu pre neho hľadáme aj u Rusov.

Svetové média pred návštevou pripomínali najmä to, že za Putinom prichádza kritik sankcií EÚ. Kým od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda sa pred summitom G20 očakáva pripomenutie konfliktu na východe Ukrajiny, včera sa táto téma objavila výhradne vo forme sankcií. Domáci spravodajský portál Sputnik a ďalšie servery zopakovali Ficove výroky o ich škodlivosti.

S Nord Streamom 2 nemôžeme súperiť

Premiér tvrdí, že Slovensko má v Rusku spoľahlivého partnera v oblasti energetiky. Stále však nie je jasný osud plynovodného projektu Nord Stream 2, ktorý by nám uškodil stratou prepravných poplatkov za plyn až do výšky 800 miliónov eur.

Napriek tomu Fico včera večer vyhlásil: „Obhájili sme naše národné záujmy a pre všetky prípady, či už Nord Stream bude alebo nebude, prepravná kapacita cez Slovensko zostane zachovaná.“ Agentúra SITA doplnila premiérove slová o jeho výrok, že Slovensko realizáciu nového plynovodu nevie ovplyvniť.

Spoločne s Ficom cestoval do Moskvy aj člen dozornej rady Eustreamu Daniel Křetinský. Stretol sa s generálnym riaditeľom Gazpromu Alexej Millerom.

Politológ Andrej Rukavišnikov verí, že Kremeľ mohol stretnutie vnímať aj ako príležitosť pretlmočiť svoje názory ďalej do Európy. Dnes poobede sa totiž Fico vo Varšave stretáva s ostatnými premiérmi V4 a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Zrejme sa preto okrem sankcií diskutovalo aj o Turecku.

Deň po moskovskom rokovaní oznámil výrobca vojenskej techniky VPK dodanie svojich obrnených vozidiel Tiger na Slovensko.