Fico: Ak zrušia sankcie voči Rusku USA, urobí to aj EÚ

Trump sankcie

Ruský prezident Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico, jún 2015. FOTO TASR/AP

Výkon funkcie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa môže pozitívne ovplyvniť vzťah Spojených štátov amerických s Európskou úniou. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého by sa už teraz mali inak riešiť vzťahy medzi Ruskom a Amerikou.

“Sám som zvedavý, ako sa bude vyvíjať téma okolo sankcií voči Ruskej federácii, pretože sme takí poslíčkovia Ameriky, pokiaľ ide o niektoré témy. Aj tu si myslím, že sme viacej sledovali, čo hovoria Spojené štáty, ako to, čo sme chceli my reálne v Európskej únii,” skonštatoval premiér. Sankcie považuje za nezmysel, ktorý poškodzuje EÚ, a preto ich treba zrušiť. “Verím, že ak zrušia Spojené štáty sankcie, to isté rýchlo urobí aj Európska únia, lebo sami si strieľame góly do vlastnej brány,” tvrdí Fico.

Európa ako silnejší globálny hráč

Predseda vlády sa stotožňuje s názorom, že je potrebné zastaviť silovú likvidáciu niektorých režimov a exportovanie predstáv, ktoré presadzuje EÚ alebo Spojené štáty americké, do sveta. Každá krajina má právo vybrať si spôsob riadenia svojich vnútorných vecí,” podotkol.

Vyhlásenia Trumpa o menšom zasahovaní do európskych záležitostí z pohľadu armády bude podľa jeho slov Európu tlačiť do významných bezpečnostných opatrení a riešenia spoločnej armády. “Európa musí byť silnejší globálny hráč,” skonštatoval Fico.