Fínsko podporí kandidátske krajiny

 

Krátka správa

Fínsky premiér Matti Vanhanen 17. mája 2006 navštívil Turecko. Jeho návšteva kolidovala s protestmi v dôsledku útoku islamistického fanatika na sudcov najvyššieho súdu Turecka, pri ktorom jeden sudca prišiel o život.

Vanhanen navštívil mauzóleum zakladateľa sekulárnej Tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka, a na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom prehovoril k novinárom. „Zaujal som pozitívnejší prístup k potenciálnemu členstvu Turecka v EÚ. Stále viac si uvedomujem význam politickej stabilizácie, ktorú by členstvo prinieslo,“ povedal Vanhanen pre denník Helsingin Sanomat.

Vanhanen a Erdogan diskutovali aj o patovej situácii v turecko-cyperských vzťahoch. Turecko stále neuznalo Cyperskú republiku, členský štát EÚ, a Erdogan uviedol, že Ankara tak neurobí, kým EÚ nezruší obchodné embargo nad Tureckou republiku Severného Cypru, ktorú uznáva iba Turecko. Vanhanen trval na tom, že pre EÚ je takýto postup neprijateľný a Turecko musí pred vstupom do EÚ ratifikovať colnú dohodu, ktorá by otvorila turecké letiská a prístavy pre Cyperskú republiku.

18. mája 2006 Vanhanen navštívil hlavné mesto Chorvátska Záhreb a stretol sa s chorvátskym premiérom Ivom Sanaderom. Chorvátsky líder vyjadril obavy, že potenciálne spomalenie prístupových rokovaní s Tureckom by mohlo odsunúť aj možný vstup Chorvátska do vzdialenejšej budúcnosti. Vanhanen tomuto tvrdeniu odporoval, a nástojil na tom, že žiadosť Chorvátska o členstvo bude posudzovaná výlučne podľa správania krajiny. „Fínsko bude pokračovať v podpore rozširovania EÚ,“ vyhlásil Vanhanen a dodal: „EÚ musí dodržať dané sľuby a Chorvátsko sa stane jej členským štátom hneď, ako splní kritériá.“

Fínske predsedníctvo EÚ začne 1. júla 2006.