Füle narazil v Turecku na cyperský problém

Na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým ministrom zahraničných vecí Ahmetom Davutoğluom, Štefan Füle zopakoval, že Komisia podporuje Turecko v jeho európskych ambíciách, no vyzval krajinu, aby „plne implementovala všetky protokoly a normalizovala vzťahy s Cyprom“.

„Skutočné riešenie otázky Cypru by bolo historickým prelomom a mali by z neho prospech ako Turecko tak aj EÚ, povedal komisár.

Prístupové rozhovory by nemali trpieť „politickými problémami, ktoré nemajú priamy súvis s procesom pristúpenia k EÚ“, reagoval na Füleho turecký šéf diplomacie.

Hlavný turecký vyjednávač Egemen Bagiş nedávno pripomenul, že otázka Cypru nebola podmienkou a prekážkou pre vstup Cypru samotného do EÚ, nemala by byť teda podľa neho ani pre iné krajiny.

Füleho  predchodca v úrade Olli Rehn nedávno vyhlásil, že počas piatich rokoch na poste komisára pre rozširovanie sa naplnili všetky jeho ambície s dôležitou výnimkou Cypru, kde stále pokračujú rozhovory o zjednotení ostrova.

V článku publikovanom v tureckom denníku Hurriyet Füle napísal, že je presvedčený, že Brsuel a Ankara môžu „prelomiť začarovaný kruh“ za predpokladu „ak bude na strane všetkých aktérov politická vôľa“.

Füle  si myslí, že Turecko je vďaka svojej polohe, veľkosti a strategickej orientácii pre EÚ „kľúčovou krajinou“. Zopakoval v článku aj svoju odpoveď na otázku, ktorú dal aj europoslancom na parlamentnom híringu, keď sa ho pýtali, či si vie predstaviť krajinu ako Turecko v EÚ: „Áno viem“, povedal.  

Komisár podporil aj ďalšie zbližovanie v bilaterálnych vzťahoch medzi Tureckom a Arménskom. V septembri minulého roka podpísali obe krajiny dohodu o nadviazní diplomatických vzťahov a otvorili spoločné hranice.

Česká skúsenosť

Keď sa Füleho pýtali na jeho komentár k tomu, že švédsky parlament označili zabíjanie Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1914-1915 za genocídu, komisár odpovedal: „Ako niekto, kto pochádza z bývalého Československa, z Českej republiky, viem ako politizovanie histórie sťažuje zmierenie“.

Ďalším bodom vo Füleho agende bola vízová liberalizácia. Brusel a Ankara v súčasnosti rokujú o readmisnej dohode, ktorá by mala pomôcť bojovať proti nelegálnej imigrácii. Komisár vyhlásil, že vybaviť víza do EÚ bude pre tureckých občanov ľahšie, keď sa obe strany dohodnú.

Podľa ministra by mal byť voči Turecku zavedený bezvízový režim hneď ako splní podmienky.

Pozície

Štefan Füle v článku napísal, že si je vedomý, že niektorí ľudia v EÚ aj v Turecku spochybňujú pristúpenie Turecka do EÚ. „Ja ale nemám žiadne pochybnosti, že držanie sa našich záväzkov je správna vec, aby naše angažovanie sa bolo naďalej dôveryhodné“

„Dôveryhodnosť sa musí budovať konkrétnymi krokmi na oboch stranách. Budeme spolupracovať a podporovať ambiciózne reformy, ktoré sa budú v Turecku realizovať“.

Amanda Paul z bruselského think-tanku European Policy Centre píše: „Turecko vždy tvrdí, že sa hýbe smerom k riešeniu a vytrvalo odmieta akékoľvek pochybenia v minulosti. Radšej hľadá vinníka za pretrvávajúce rozdelenie ostrova všade inde.“

To isté platí ja pre prístupové rokovania s EÚ. Vina za stagnáciu rokovaní vždy leží pri nohách EÚ. Tento prístup ale nie je vôbec prekvapivý, kdeže mnohí Turci jednoducho nevedia akceptovať alebo priznať, že ich krajina – ktorá bola kedysi veľkou Osmanskou ríšou – by sa niekedy správala spôsobom, ktorý by bol niečo menej ako perfektný. Nie sú schopní sa vyrovnať s minulosťou a majú problémy priznať, že niekedy aj Turecko robí chyby. Radšej ukazujú prstom na druhých.“