Francúzi tvrdia, že Windows 10 zbiera priveľa informácií

Windows 10, Microsoft

(zdroj: Cliff Johnson/Flickr)

Francúzsky úrad na ochranu osobných údajov CNIL (Commission nationale de l’informatique et des libertés) vyzýva Microsoft, aby prestal zhromažďovať neopodstatnené údaje o používateľoch operačného systému Windows 10.

CNIL včera verejne prezentoval 5 výhrad, ku ktorým dospelo jeho vyšetrovanie z apríla až júna tohto roku. Systém Windows mal zbierať údaje o nainštalovaných aplikáciách, ale aj presný čas, ako dlho ich má užívateľ spustené. Francúzsky regulátor toto vyhodnotil ako zbytočné.

Druhou výhradou bolo to, že sa pre online služby Microsoftu dá nastaviť štvormiestny PIN kód, ktorý však nie je bezpečný. Počet nesprávnych zadaní kódu totiž nie je limitovaný.

Nainštalovaný Windows 10 priradí každému užívateľovi identifikačné číslo na reklamné účely. Aplikácie tak majú prístup k prehliadaniu a poskytujú cielenú reklamu bez výslovného súhlasu vlastníka. Problémom je tiež nedostatočné informovanie o súboroch cookies a nemožnosť ich zablokovania.

Poslednou výhradou je, že osobné údaje užívateľov naďalej smerujú do USA na základe dohody Safe Harbour, ktorú v októbri 2015 vyhlásil Súdny dvor Európskej únie (CJUE) za neplatnú.

Na odstránenie všetkých týchto pochybení má Microsoft 3 mesiace. Ak tak nespraví, môže sa začať proces, ktorý vyústi do sankcií.

Predstavitelia Microsoftu v minulosti na obavy z nadmerného zhromažďovania informácií reagovali tvrdením, že je to spôsob, ako operačný systém pre užívateľa vylepšiť. V prvých reakciách na francúzsku výzvu však prisľúbili spoluprácu a riešenie.

Viceprezident Microsoftu Dave Heiner ubezpečil, že spoločnosť pracuje na tom, aby splnila podmienky nového štítu na ochranu osobných údajov (EU-U.S. Privacy Shield).

Vo februári sa do podobného sporu s francúzskymi regulátormi dostal Facebook za to, že čerpal údaje aj od tých návštevníkov, ktorí si sociálnej sieti nezriadili účet. O zverejnení formálnej výzvy, podobne ako vtedy, rozhodla jej závažnosť. Len na francúzskom území je viac ako 10 miliónov používateľov operačného systému Windows.