Francúzsko je naklonené palestínskemu štátu

foto: Demonštrant máva palestínskou zástavou, zdroj: TASR/AP

Už dlhšie sa špekuluje, že EÚ by mohla oficiálne podporiť vznik palestínskeho štátu v snahe vliať život mierovým rokovaniam. Tie sú na bode mrazu odkedy Izrael v septembri obnovil výstavbu osád na okupovanom Západnom brehu.

Palestínsky veľvyslanec v Paríži Hael Fahoum potvrdil, že prezidenti budú diskutovať o palestínskej štátnosti ako aj o medzinárodnej donorskej konferencii, na ktorej sa bude Palestínska samospráva uchádzať o 5 miliárd dolárov, s ktorými chce počas troch rokov budovať štátne kapacity.

„Francúzsko je mimoriadne pozitívne naklonené vytvoreniu palestínskeho štátu,“ povedal pre EurActiv veľvyslanec. „Nemajú žiadny problém s otázkou uznania, ale snažia sa posunúť celý proces  ku konkrétnym krokom,“ povedal. Podľa diplomata budú rozhovory medzi Sarkozym a Abbásom „úprimné a priame“.

Británia, Francúzsko a Nemecko prišli v snahe oživiť rokovania o izraelsko-palestínskom konflikte 18. februára s návrhom, ktorý obsahoval základy hraničného a bezpečnostného usporiadania potrebného pre vznik palestínskeho štátu cestou rokovaní. EÚ a OSN boli pripravené prebrať zodpovednosť za nové kolo vyjednávania.

USA však mali výhrady a aprílové stretnutie blízkovýchodného Kvarteta (EÚ, USA, OSN, Rusko) bolo odložené. Podľa vyjadrení britského ministerstva zahraničia, Londýn naďalej podporuje vznik „suverénneho, nezávislého a udržateľného štátu Palestína bok po boku bezpečného Izraela“.

Palestínska iniciatíva – dvojročný plán pre budovanie štátnosti, s ktorou prišiel v roku 2009 premiér Salaam Fajjád – mala podporu EÚ aj medzinárodného spoločenstva. Minulý týždeň aj Svetová banka potvrdila, že palestínska vláda napreduje v budovaní nezávislých štátnych inštitúcií.

EÚ je so svojimi členskými štátmi v súčasnosti najväčším donorom Palestínskej samosprávy. Pomoc sa blíži k 500 miliónom eur každý rok. V roku 2009 EÚ Palestínskej samospráve prispela sumou 590,5 milióna eur.

Ak sa ale diplomatická iniciatíva smerujúca k vzniku a palestínskeho štátu zabrzdí alebo úplne zastane, mohla by vyschnúť aj finančná pomoc.

Ešte v januári 2010 sa šéf technickej kancelárie Európskej komisie v Jeruzaleme Christian Berger vyjadril, že „podpora sa dá udržať len za predpokladu, že bude v dohľadnej budúcnosti vytvorený palestínsky štát.“

„Udržať tak vysokú úroveň podpory na dlhý čas bez toho, aby sme dosiahli cieľ bude viesť k otázkam, predovšetkým od našich daňových poplatníkov“, povedal. Palestínčania ale dúfajú v európsku podporu minimálne do septembra.

„Potrebujeme, aby bola Európa naším plným partnerom v procese, nie len mediátor alebo koordinátor“, povedal Fahoum. „Majú potenciál a právo a teraz je čas aby sa slová preklopili do činov“, hovorí Fahoum.