Francúzsko nakoniec ponúklo 2000 vojakov

 

Krátka správa

Francúzsky prezident Jacques Chirac 24. augusta oznámil, že jeho krajina je pripravená poskytnúť 2000 vojakov pre mierovú misiu OSN na Blízkom východe. Francúzsko zohralo kľúčovú úlohu v ukončení bojov medzi izraelskou armádou a libanonským Hizballáhom. Stalo sa však predmetom kritiky pre vyslanie 200 vojakov, ktorí mali posilniť mierovú jednotku OSN UNIFIL.

Fínsky minister zahraničných vecí Ekki Tuomioja vo štvrtok vyhlásil, že verí v príchod prvej dodatočnej jednotky do Libanonu budúci týždeň. Zároveň povedal, že očakáva jasný počet európskych vojakov, ktorí budú do oblasti vyslaní. Dnešného stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ sa zúčastní aj generálny tajomník OSN Kofi Annan.

Na stretnutí sa očakáva aj konečné rozhodnutie o úlohe Talianska, ktoré ponúklo 2000-3000 vojakov a pravdepodobne povedie jednotku. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že Komisia „verí, že Európa poskytne potrebný počet vojakov pre UNIFIL a pomôže libanonskej vláde opäť získať kontrolu nad svojim územím”.

Ani USA, ani Veľká Británia vojakov na Blízky východ nevyšlú.