Francúzsko “provokuje” Turecko arménskou genocídou

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Sarkozy počas svojej návštevy Arménska minulý piatok (7. októbra) uviedol, že chce, aby Turecko do konca jeho prezidentského úradu v máji 2012 uznalo zákrok tureckej armády voči Arméncom ako akt genocídy, podobne ako to spravilo Francúzsko v roku 2001. „Nie je úlohou Francúzska dávať hocikomu ultimátum, to nie je tá správna cesta, ako dosiahnuť veci…ale myslím, že čas od roku 1915 do 2011 je dostatočný na premýšľanie,“ povedal. Dodal, že v prípade ak Turecko neuzná genocídu a nepristúpi k zmiereniu, bude rozmýšľať nad prijatím zákona, ktorý by popieranie genocídy považoval za trestný čin. Podobný pokus zo strany francúzskej vlády už tamojší senát zastavil v roku 2009.

Turecký minister pre EÚ záležitosti Egemen Bağış Sarkozyho za jeho poznámky kritizoval a nazval ho „úplne bezradným“, pričom mu odkázal, že by sa mal radšej snažiť o vymanenie eurozóny z hospodárskej krízy ako hrať sa na historika v prípade arménskej otázky. Bağış zároveň naznačil, že Sarkozy sa pokúša využiť medzinárodné témy na to, aby si tým pred budúcoročnými prezidentskými voľbami získal domácu podporu. „Sarkozyho museli vydesiť výsledky nedávnych politických prieskumov vo Francúzsku a preto volí takýto prístup,“ uviedol turecký minister. Narážal tým na prieskumy, ktoré naznačujú, že v prípade volieb by vyhral socialistický kandidát François Hollande.

Podľa komentátora Murata Yetkina, píšuceho pre turecký denník Hürriyet, sa dá Sarkozy výpad proti Turecku vysvetliť zvýšenou úlohou, ktorú Turecko zohráva v Stredomorí- a kde Francúzsko naopak stráca vplyv. „Tento rok je 100.výročie stiahnutia sa Turecka z Líbye a Alžírska a ponechanie vlády nad krajinou Taliansku a Francúzsku. Možno to je dôvod, prečo sa Sarkozy, s britským premiérom Davidom Cameronom ako spoločníkom, náhlil do Benghazi deň pred tým, ako toto líbyjské mesto navštívil turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan,“ napísal Yetkin. Podľa neho tak Sarkozy tureckého premiéra vníma ako prekážku pri návrate Francúzska do Maghrebu po tom, čo v regióne prebehla Arabská jar. „Možno to bol podvedomý reflex, ktorý vohnal Sarkozyho na Kaukaz, zadný dvor Turecka a Ruska, aby tam narušil tureckú stabilitu,“ dodal novinár.